Vařiče a příslušenství

Lehké, skladné a efektivní vařiče na plyn, tekutý líh nebo dřevo

Oheň je už od pravěku základ života a závisí na něm i vaše dobrodružství na kole či s lehkým batohem na zádech. Nic vás totiž na závěr dlouhého dne na trailu nepotěší tak, jako ešus naplněný poctivou horkou večeří.

Rozdělení vařičů podle paliva

V nabídce Travelight najdete hned několik druhů vařičů. Pokud se rádi spolehnete na klasiku a máte rádi tak trochu ”blbuvzdorná” řešení, tak zvolte plynový vařič, se kterým si s trochou cviku jídlo na cestách připravíte i ve větrných podmínkách. Plynové vařiče mají vysoký výkon, jsou skladné, odolné a práce s nimi je jednoduchá a komfortní. Pokud vám nejde tolik o váhu a sbalitelnost a je pro vás rozhodující cena, bude pro vás pravděpodobně ideální česká klasika VAR VAR 2. Pokud ale patříte do skupiny gramařů, víc vás osloví oblíbený MSR PocketRocket 2. Dle zvolené kartuše si s plynovými vařiči bez problému uvaříte i ve vyšších nadmořských výškách či nízkých teplotách a ve větru oceníte příslušenství jako je ultralehké závětří či stabilizátor na kartuši. Plynové vařiče jsou prostě spolehliví parťáci do nepohody, na kterých si své oblíbené jídlo uvaříte raz dva.

Pokud však máte v srdci ultralight, tak zvolíte spíše lihový vařič, který sice vyžaduje trochu šikovnosti a cviku, ale je opravdu neuvěřitelně lehký a skladný. Mezi naše favority patří 9 gramový vařič z hliníku od slovenského výrobce Emo Outdoor nebo o něco robustnější, ale těžší lihový vařič od Toaks. V základu se jedná o jednoduchou nádobu na tekutý líh (doporučujeme používat palivo do biokrbů), kterou jednotliví výrobci vylepšují o různé vychytávky, jako je závětří nebo stojan. Do lihového vařiče jednoduše nalijete požadovanou porci lihu, zapálíte ho a necháte vyhořet. Další výhodou lihového vařiče je, že si k němu můžete vzít přesně tolik paliva, kolik na daný trek potřebujete. Tekutý líh je navíc k dostání po celém světě a vy se tak nemusíte bát kompatibility kartuše a plynového vařiče. Nevýhodou vařičů na tekutý líh je nižší výkon – na uvaření vody si v nich holt počkáte o chvíli déle než u těch plynových a většinou postrádají možnost regulace.

Třetím druhem vařiče v naší nabídce je tzv. dřívkáč neboli vařič na tuhé palivo. Dřívkáč je oblíbený zejména mezi dobrodruhy, kteří míří do hlubokých lesů, kde je vždy k dispozici dostatek přírodního paliva. Ve své podstatě se jedná o malé, lehké přenosné ohniště, které díky promyšlené ventilaci ohni dodává potřebný tah. Výkon dřívkáče se samozřejmě odvíjí od použitého paliva a vašem cviku – hodí se tak především pro zálesáky, kteří se nebojí tak trochu improvizovat, nikam nespěchají, ale nechtějí spoléhat na otevřená ohniště.

Vařiče pro náročné trekaře i podmínky

Pokud se chystáte na náročnější expedice, kde je rychlost a efektivita vaření prioritou, tak vám základní typy vařičů vždy v něčem pravděpodobně vyhovovat nebudou. Při takových výpravách oceníte například skvěle izolovaný vařící systém Jetboil, který v kompaktním balení skrývá neuvěřitelný výkon i chytrou regulaci, skvěle funguje i ve větru a umí dokonale využít celou kartuši. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Pokud jste si zamilovali sever a chystáte se na výpravy do obzvlášť mrazivých teplot, tak vás podrží vařič MSR Windburner Group Stove System, který je vybaven praktickou regulací tlaku a zabudovaných závětřím s tepelným výměníkem, který vaření urychlí v těch nejmrazivějších teplotách. Regulátor tlaku zajišťuje optimální přísun paliva do hořáku což se v hodí zejména v nízkých teplotách. Touto vychytávkou je kromě zmíněného Windburneru vybaven například MSR PocketRocket® Deluxe, Jetboil MicroMo, Jetboil MiniMo a Jetboil Sumo.

Zobrazuji všech 28 výsledků

Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků nás doporučuje podle dotazníku spokojenosti za posledních 90 dní.
Mrkněte na naše recenze na Heurece.

Jsou to rychlíci rychle vyřízení.
Anonym, před 4 dny
Vše v pořádku.
Anonym, před 5 dny
  • Velmi rychlé doručení
  • Kvalitní zboží
  • Objednávka dobře zabalena
Anonym, před 14 dny

×