Vařiče a příslušenství

Lehké, skladné a efektivní vařiče na plyn, tekutý líh nebo na dřevo.

Oheň je už od pravěku základ života a závisí na něm i tvoje dobrodružství na kole či s lehkým batohem na zádech. Nic tě totiž na závěr dlouhého dne na trailu nepotěší tak, jako ešus naplněný poctivou horkou večeří.

Rozdělení vařičů podle paliva

V nabídce Gramino najdeš hned několik druhů vařičů. Pokud se chceš spolehnout na klasiku a máš rád tak trochu ”blbuvzdorná” řešení, tak zvol plynový vařič, se kterým si s trochou cviku jídlo na cestách připravíš i ve větrných podmínkách. Plynové vařiče mají vysoký výkon, jsou skladné, odolné a práce s nimi je jednoduchá a komfortní. Pokud ti nejde tolik o váhu a sbalitelnost a je pro tebe rozhodující hlavně cena, bude pro tebe pravděpodobně ideální česká klasika VAR VAR 2. Pokud ale patříš do skupiny gramařů, víc tě osloví oblíbený MSR PocketRocket 2. Dle zvolené kartuše si s plynovými vařiči bez problému uvaříš i ve vyšších nadmořských výškách či nízkých teplotách. Ve větru zase oceníš příslušenství, jako je ultralehké závětří či stabilizátor na kartuši. Plynové vařiče jsou prostě spolehliví parťáci do nepohody, na kterých si své oblíbené jídlo uvaříš raz dva.

Pokud však máš v srdci ultralight, tak můžeš zkusit lihový vařič, který sice vyžaduje trochu šikovnosti a cviku, ale je opravdu neuvěřitelně lehký a skladný. Mezi naše favority patří 9 gramový vařič z hliníku od slovenského výrobce Emo Outdoor, nebo o něco robustnější, ale těžší lihový vařič od Toaks. V základu se jedná o jednoduchou nádobu na tekutý líh (doporučujeme používat palivo do biokrbů), kterou jednotliví výrobci vylepšují o různé vychytávky, jako je závětří nebo stojan. Do lihového vařiče jednoduše naliješ požadovanou porci lihu, zapálíš ho a necháš vyhořet. Další výhodou lihového vařiče je, že si k němu můžeš vzít přesně tolik paliva, kolik na daný trek potřebuješ. Tekutý líh je navíc k dostání po celém světě a ty se tak nemusíš bát kompatibility kartuše a plynového vařiče. Nevýhodou vařičů na tekutý líh je nižší výkon – na uvaření vody si v nich holt počkáš o chvíli déle než u těch plynových. Většinou také postrádají možnost regulace.

Třetím druhem vařiče v naší nabídce je tzv. dřívkáč neboli vařič na tuhé palivo. Dřívkáč je oblíbený zejména mezi dobrodruhy, kteří míří do hlubokých lesů, kde je vždy k dispozici dostatek přírodního paliva. Ve své podstatě se jedná o malé, lehké, přenosné ohniště, které díky promyšlené ventilaci ohni dodává potřebný tah. Výkon dřívkáče se samozřejmě odvíjí od použitého paliva a tvém cviku – hodí se tak především pro zálesáky, kteří se nebojí tak trochu improvizovat, nikam nespěchají, ale nechtějí se spoléhat na (nebo rozdělávat) otevřená ohniště.

Vařiče pro náročné trekaře i podmínky

Pokud se chystáš na náročnější expedice, kde je rychlost a efektivita vaření prioritou, tak ti základní typy vařičů vždy v něčem pravděpodobně vyhovovat nebudou. Při takových výpravách oceníš například skvěle izolovaný vařící systém Jetboil, který v kompaktním balení skrývá neuvěřitelný výkon i chytrou regulaci, skvěle funguje i ve větru a umí dokonale využít celou kartuši. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Pokud je tvou láskou sever a chystáš se na výpravy do obzvlášť mrazivých teplot, tak tě podrží vařič MSR Windburner Group Stove System, který je vybaven praktickou regulací tlaku a zabudovaných závětřím s tepelným výměníkem. Tenhle vařič urychlí vaření v těch nejmrazivějších teplotách. Regulátor tlaku zajišťuje optimální přísun paliva do hořáku, což se v hodí zejména v nízkých teplotách. Touto vychytávkou je kromě zmíněného Windburneru vybaven například i MSR PocketRocket® Deluxe, Jetboil MicroMo, Jetboil MiniMo a Jetboil Sumo.

Zobrazuji všech 28 výsledků

Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků nás doporučuje podle dotazníku spokojenosti za posledních 90 dní.
Podívej se na naše recenze na Heurece.

  • Rychlý a spolehlivý
Anonym, před 16 dny
  • rychlé dodání
  • dobrá komunikace
Anonym, před 18 dny
perfektní podcasty
Anonym, před 19 dny

×