19. 07. 2022

Základy a tipy pro trekování v Alpách

Michaela Procházková

Léto je v plném proudu a pokud máte chuť vyrazit někam do hor a užít si krásnou přírodu, klid, výhledy, dobré jídlo a pití, tak je tento článek přesně pro vás! V tomto mini průvodci vám povím vše k tomu, abyste i vy mohli vyrazit beze strachu na pár dní do Alp, které máme z naší malé země tak blízko a jejich návštěva opravdu stojí za to. Přechody horských oblastí jsou skvělým způsobem, jak si užít aktivní horalskou dovolenou. Doprava, logistika, vybavení, ubytování, plánování, strava a praktické vychytávky. To vše najdete v tomto článku. A pokud máte otázky, tak se nebojte zeptat v komentářích pod článkem.

Doprava

Výlet, jak to tak bývá, začíná cestou do startovacího bodu. Na cestu do Alp si můžete vzít auto a nebo využít vlaky a autobusy. Krásně se dá dojet do podhůří Alp vlakem. Do jednotlivých vesnic a údolí pak pravidelně jezdí linkové autobusy, na které se můžete spolehnout. Pokud nejste z hromadné dopravy nadšení, ani nemáte vlastní auto k dispozici, můžete zkusit štěstí v některé ze cestovatelských skupin na Facebooku, kde je možné si najít spolujízdu.

Pokud zvolíte hromadnou dopravu, tak se snažte o co nejméně přestupů a vyrazit raději o spoj dříve, abyste bez problému a zavčasu dojeli do cílové destinace. S plánováním cesty vám nejvíce pomohou tyto webovky nebo verze mobilních aplikací:

Ubytování

Rakousko i Německo mají v Alpách rozsáhlou síť horských chat, kterou ve většině případů spravuje Alpský spolek Alpenverein. Ať už budete mířit do méně či více navštěvovaných oblastí, raději si dopředu ověřte dostupnost, otevírací hodiny a zarezervujte nocleh. Každá chata má svou webovou stránku s kontakty na chataře, který má chatu ve správě. Pro jednoho či dvě osoby by to nikdy neměl být problém, ale větší skupinky už musí myslet trochu dopředu a zarezervovat nocleh zavčasu.

Systém ubytování je řazený do několika kategorií. Nejlevněji horaly vyjde matrazenlager/lagerzimmer (aneb noclehárna), což bývá velká místnost plná matrací. Osobně tuto nejlevnější možnost využívám v 99 % a raději do batohu balím špunty do uší. Chrápalové se najdou vždycky, ale nikdy vám to dopředu neprozradí. 😀 Pokud vás spaní v lagerzimmer příliš netankuje, za soukromí v malém odděleném pokoji si ale budete muset připlatit.

Jídlo

V návaznosti na ubytování se podíváme na možnosti stravování. Šetřit váhu batohu můžete tím, že hlad a mlsnou budete zahánět především na chatách. Samozřejmě je potřeba to zapít dobrým radlerem, apfel-spritzem (jablečná sodovka) nebo pivem. Co se konkrétních pokrmů týče, já osobně miluju kaspressknödelsuppe (vývar s velkým sýrovým knedlíkem), kaiserschmarrn (palačinkové trhance) a spinatknödel (špenátové knedlíky).

Občas chce člověk šetřit i peněženku, je dobré si svačinu zabalit už doma. Osobně si beru malinký vařič s nejmenší plynovou kartuší a titanový ešus od Toaks, protože takové kafíčko od Drip It a nějaká dobrá čokoška nebo sušenka a k tomu alpské výhledy… To jsou ty momenty, na který člověk vzpomíná a kvůli nim se do Alp vrací. Jak také ušetřit váhu a svou peněženku jsou Summit To Eat. Makarony se sýrem aneb mac ‘n cheese nebo vegetarian chipotle jsou pokrmy, které mě zaručeně nasytí a fakt chutnají i mým vybíravým vegetariánským jazykovým pohárkům.

Když později dojdou jídelní zásoby z domova, může si člověk dokoupit nějakou tu sušenku nebo čokošku na chatách, ale je potřeba počítat s horskou přirážkou.

Výbava

Horalové kteří spávají na horských chatách si mohou batoh odlehčit od “big three” (karimatky, spacáku, stanu). Pokud budete spát v lagerzimmer, tak doporučuju buď vzít lehoučký spacák (což s UL výbavou není těžké) nebo vložku do spacáku. V chatách jsou k dispozici deky, takže pokud nechcete brát ani spacák, nemusíte se bát, že v noci budete klepat kosu. Já svůj Cumulus Lite Line 400 miluju, takže ho si ho beru tak jako tak.

Další věc, na které by člověk mohl ušetřit váhu je vařič, ale na čem by si člověk dělal ty horský kafíčka a ranní kaše z pytlíku? Takže já ultralight vařič a titanový ešus Toaks beru a nosím ho ve prospěch lidí, se kterýma jdu.

Zbytek obsahu batohu už je především oblečení a jídlo, takže balte podle počasí a nepromokavou bundu beru jako talisman, protože neohlášená polední bouřka může ve vyšších nadmořských výškách přijít kdykoliv. Větší fajnšmekři se vejdou do 30 litrového batohu a ostatní horalové jistě do 45 litrového. Záleží kolik dní v horách plánujete pobýt a jak hladoví během chození jste (já hodně, takže musím brát hodně sušenek :D)

Plánování tras

V Alpách, stejně jako u bratrů na Slovensku, jsou na rozcestnících jsou turistické trasy udávány v hodinách. Kilometry raději na chvíli zahoďte za hlavu. V ideálním případě plánujte 5-8 hodinový pochod dle svých fyzických možností. Zároveň je potřeba počítat s pauzami, takže se cesta v reálu během dne protáhne. Osmihodinová štreka už je poctivá vzdálenost, zatímco pětihodinovka může být pro některé oddychovka. Nepřeceňte při plánování svoje síly! Kombinace náročného horského terénu, nastoupané výškové metry a nadmořská výška může udělat s člověkem své. A pokud by denní přechod z chaty na chatu nebyl dostačující, tak si pro zpestření můžete “odběhnout” na vrchol či via ferratu. Stačí kouknout do mapy, kde co je a zvážit dle svých sil.

Praktikálie

Stažení map dané lokality do telefonu je povinnost každého moderního hikera a hikerky. Na horách kolikrát ani nemusí být signál, tak je potřeba být připraven na všechno. Na mapy.cz je spoleh.

V Alpách využijete i členství v Alpenvereinu, které slouží především jako celoroční pojištění a jako bonus získáte o polovinu nižší ceny za ubytování (více informací, jak funguje Alpenverein tady).

Na platební karty nespoléhejte a raději si sbalte hotovost v eurech.

Tipy na trasy

Jsme na konci a vy snad na začátku plánování cesty do hor a třeba právě do Alp. Věřím, že se vám informace budou hodit a hlavně, že se váš další trek užijete a vrátíte se domu ve zdraví plní zážitků! Ahoj!

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×