Batoh je pravděpodobně nejdůležitějším kouskem vybavení a pokud vše sedí jak má, jde se o poznání lépe. 🙂 Batohy Gossamer Gear a jejich bederní pásy se nabízejí ve třech velikostech, takže vhodnou velkost najde jak dvoumetrový chlap, tak drobná slečna. Každý máme jedinečnou stavbu těla a dvěma osobám se stejnou výškou mohou lépe sedět dvě rozdílné velikosti. Proto je dobré si rozhodující velikosti opravdu změřit a rozhodovat se primárně podle nich.


Délka trupu – rozhodující pro velikost batohu

Horní bod délky trupu, je obratel C7. Ten najdete tak, že předkloníte hlavu a na zadní straně krku nahmatáte nejvíce vystouplou kostní bouli. Dolní bod se nachází na páteři mezi horními hranami kyčelních kostí. Ukazováčky nahmatáte horní hrany kyčelních kostí, dlaně položíte na boky a palci směrujete na páteř, v místě kde se place setkají je dolní bod délky trupu. Nakonec stačí změřit vzdálenost na páteři mezi těmito body. (viz video v 2:37)

Obvod pasu – rozhodujicí pro velikost bederního pásu

Při výběru bederního pásu se hodí mít rezervu oběma směry, jak pro povolení, tak pro utažení. Prázdný bederák zapnete úplně jinak než bederák s plně naloženými bočními kapsami. Na delších výpravách můžete taky něco shodit. 🙂 Obvod pasu se měří ve stejném místě, kde se nachází dolní bod délky trupu, tedy na horní hraně kyčelních kostí. (viz video v 3:44)


Velikostní tabulka batohů Mariposa, Silverback a Gorilla 

Atributa/VelikostSML
Délka trupu29-41 cm41-50 cm49-60+ cm
Většinou pro postavudo 168 cm165-180 cmnad 178 cm


Velikostní tabulka bederního pásu

Atributa/VelikostSML
Obvod pasu61-81 cm76-10191-127

Větší velikost bederáku má taky větší boční kapsy.

Velikost batohu L doporučujeme osobám s délkou trupu 55+ (a výškou nad cca 185 cm).

Naše zkušenost: David má 185 cm a 90 kg. Délku trupu naměřil 50 cm a obvod pasu 98 cm. Rozhodl se pro obě velikosti M a padnou mu jako ulité.