16. 04. 2019

Turistika na lehko – Má pro vás smysl? Jaké má výhody?

David Czempka

Když se balíte do přírody, zajímá vás váha batohu? Závisí na ní pravděpodobně více než si myslíte. Udává vaše tempo, únavu a ovlivňuje vaše nadšení a rozhodování. Přitom díky lepší přípravě, promyšlenějšímu balení a lehčímu vybavení můžete patnáctikilový batoh redukovat na sedm, aniž byste omezili své pohodlí nebo ohrozili bezpečnost. Než se ale rozepíšeme, proč méně může být více, pojďte s námi nahlédnout pod pokličku konceptu zvaného Ultralight Backpacking (v češtině – chození na lehko).

Je chození na lehko pro vás?

Nebudeme vám kecat, že si nad hmotností batohu musí lámat hlavu všichni. Nemusí. Popravdě, pokud vyrážíte do přírody jen zřídka, vaše túry nepřesáhnou jednotky kilometrů nebo většinu času kempujete, vystačíte si s čímkoliv, co splní svoji funkci. Pokud ale na túry chodíte pravidelně, plánujete delší přechody nebo už těžší batoh nezvládáte třeba kvůli zranění, pak odlehčovat vybavení rozhodně smysl má.

Co vás to bude stát?

Především váš čas. Odlehčování není pouze o výbavě. Sami si musíte odzkoušet, co v jakých podmínkách potřebujete – kolik oblečení, jak teplý spacák, množství vody a jídla apod. Pravděpodobně se budete muset naučit vybraným technikám (stavba tarpu, vaření na lihu, filtrování vody..) a postupným vyřazováním/obměňováním vybavení se přibližovat svému ideálu. Většina lidí má zafixováno, že při odlehčování batohu bude muset rozbít prasátko a vysolit desítky tisíc. To rozhodně není pravda. Souhlasíme, že pokud budete váhu hnát do extrémů a vyhledávat produkty se štítky – nejlehčí na světě, pravděpodobně se to prodraží. Normální lehké/ultralehké vybavení je cenově srovnatelné (nebo dokonce levnější) s běžnými značkami, které důraz na hmotnost nekladou. Nejméně vás a vaši peněženku přece jen zatíží to, co necháte doma. 🙂

Jaké to má výhody?

1

Pohodlí, šetření těla i energie

Nemusíme rozvádět, že lehčí batoh bude pohodlnější – žádné zařezávání do ramenou, beder a zad. Pokud vám už není zrovna dvacet nebo máte limitující zdravotní potíže, lehký batoh vás může vrátit zpět do hry. Snižujete tlak na vaše tělo (kolena, kotníky a páteř…) a to se projeví jak v krátkodobém horizontu – rána a večery po celodenním chození budou snesitelnější, tak v dlouhodobém – outdoorové aktivity zvládnete provozovat do pozdějšího věku, snižujete riziko návratu zranění. Vaše úroveň energie bude mnohem vyšší, což se pozitivně projeví na morálce a třeba chuti pozorovat noční oblohu, když se večer utáboříte.

S nižším nákladem na zádech můžete (pokud to terén dovolí) nahradit těžké pohorky lehkou obuví pro trailový běh. Říká se, že 1 kg na chodidlech vás unavuje stejně jako 5 kg na zádech. Nehledě na přesnosti, mnohem snazší a příjemnější bude 30 km v trailovkách než v pohorkách. Bota se lépe přizpůsobí noze a díky síťovým odvětráváním může dýchat. Pro většinu chodců v trailovkách jsou puchýře již minulostí.

2

Nové možnosti

Vaše tempo (rychlost) se možná lehce zvýší, především bude v průběhu dne stabilnější. Do kopců nemusíte výrazně zpomalovat a téměř odpadnou dlouhé přestávky, kdy musíte dát oddych ramenům. Rozhodně nejde o to se někam hnát, pokud ale za den zvládnete více kilometrů, rozšíří se vám možnosti. Čtyřdenní přechod třeba jen za víkend? Proč ne. Jít pohodovým tempem téměř po celý den je na delších cestách klíčové. Je na vás, jestli ušetřenou energii využijete na delší vzdálenost nebo na jiné aktivity.

3

Prostor pro další věci

Kombinování různých aktivit se s lehčím batohem usnadní. Občas redukujete váhu a množství věcí, abyste něco jiného mohli přidat. Turisti fotografové by mohli vyprávět. Stejně tak, pokud chcete do vašich aktivit zapojit někoho dalšího, komu věci musíte nést ať už to je váš čtyřnohý kámoš nebo dítě.

4

Jednoduchost

Méně věcí se snadněji organizuje a lépe balí. To oceníte jak v případě dlouhých cest i mikrodobrodružství, kdy se během pár minut sbalíte a vyrazíte. Dle vlastní zkušenosti víme, že když máte méně věcí, více si jich vážíte a lépe je znáte. Tohle myšlení vás dost možná ovlivní a začnete ho aplikovat i ve vlastním životě. Když zvládnete fungovat na dlouhém treku jen s pár předměty, na co pak doma tolik krámů?

5

Jste nuceni přemýšlet

Sbalit si neprůstřelný tří kilový stan je jednoduché, co tak ale vyrazit s 300 gramovým tarpem? Tady už musíte vědět, jak a kde ho postavit. Stejně tak umět si dobře spočítat kolik paliva nebo jídla budete potřebovat. Odlehčování vás prakticky nutí ke sbírání zkušeností, učení se novým technikám a kreativitě. V terénu tak pravděpodobně mnohem lépe víte, co děláte.

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×