06. 06. 2022

Recenze: spacák Cumulus X-Lite 300

Michaela Hrdá

Protože nejsem úplně hotelový typ a na cestách trávím zhruba pět měsíců v roce, je pro mě spacák velká součást mého domova. Neřeším sice každý gram, ale 100 gramů už mi dává smysl řešit. Změnou spacáku jsem v tomto případě ušetřila více jak půl kila a věřte nebo ne, na zádech je to opravdu znát.

Když mi můj nový Cumulus o pouhých 465 gramech přišel, musela jsem se s ním hned seznámit (pomazlit), protože něco tak heboučkého jsem v ruce už dlouho neměla. Hned na první „nafouknutí“ bylo zřejmé, že bude i krásně teploučký. Začala jsem mu teda říkat heboučko, teploučko. Látka, která byla na spacák použita, je opravdu neskutečně příjemná, hodně lehká, ale zároveň celkem odolná. Na první pohled se ale jevila jako dost náchylná na oděrky. „Jak v tomhle jednou budu spát se svými psy?“ To byla jedna z mých prvních otázek v obavě, že jejich drápky jemnou látku hned poškodí. (Ano, opravdu jsem schopná narvat obě mé fenky středního růstu do spacáku). Myslím ale, že obavy nebyly na místě. I když se mi třeba látka zasekla v zipu a byla jsem přesvědčená, že mírným trhnutím jí jednoznačně roztrhnu, nestalo se tak.

Spacák je po sbalení opravdu maličký, ale po rozbalení se krásně nafoukne (nabere loft). Se svou váhou se řadí mezi nejlehčích třísezónní spacáky na světě a nemůže mu tak konkurovat ani většina quiltů, pokud srovnáme jejich teplotní a váhové parametry. Cumulus X-Lite 300 má komfort 2 °C, limit -4 °C a extrém -20 °C. Já s ním strávila 14 dní na Azorech, kde se noční teploty pohybovaly okolo 10 °C, čímž jsem zdaleka neotestovala jeho limity. Několikrát bylo opravdu hodně větrno a pod otevřenou plachtou jsem měla trošku obavy, že profoukne, opět ale zbytečně. Vedro mi v něm bylo pouze jednou, ale lehké rozepnutí pocení samozřejmě vyřešilo.

Co jsem na Cumulusu opravdu ocenila oproti staršímu Vikingu od Warmpeace je jeho kapuce. Na hlavě celou noc hezky držela a tak jak jsem usnula, jsem se zase probudila. Nemusela jsem tak složitě hledat zip, což podstatně usnadnilo ranní potřeby. (Všichni to ranní odkládání výlezu ze spacáku známe. Běžet na poslední chvíli a ještě nemoct najít zip prostě nechceš a u Vikinga je to celkem pravidlem).

Tohle všechno dělá z Cumulusu X-Lite 300 naprosto ideálního třísezónního společníka. Bohužel ne pro mě. Byla bych z něj opravdu neskutečně nadšená, kdyby byl jen o něco širší. Hned po druhé noci jsem k přívlastku heboučko a teploučko, přidala ještě uzoučko. Moje tělo má takové specifikum, že kvůli artróze v kyčlích musí mít nohy přes noc ve stabilizované poloze (spím na břichu s pokrčenou nohou). Není-li tomu tak, trpím bolestmi. Krátkodobě se to dá vydržet. Neumím si ale představit, že bych s ním šla nějaký dlouhý přechod na několik týdnů.

U Vikinga 600, ve kterém jsem doposud vždy mimo zimu spala, jsem s tím neměla problém. X-lite má znatelně mumiovější tvar – má větší rozdíl mezi šířkou u nohou a v ramenou. Viking má u chodidel kolem 50 cm a 60 cm v bocích, u X-Lite je to 40 cm u chodidel a 50 cm v bocích. Máte-li tedy potřebu většího prostoru jako já, bude pravděpodobně Viking nebo nějaký quilt asi nejlepší volbou, případně se ještě nabízí Patizon Dpro 290. S Vikingem 600 jsem na třísezónní použití opravdu spokojená, myslím, že se jedná o rozumný poměr ceny, váhy (1050 g při 170 cm) a kvality. Nicméně hledání ideálního a lehčího spacáku na letní použití pro mě tedy ještě nekončí. Pokud vám ale nevadí užší spacák, může být Cumulus X-Lite 300 to správnou volbou. Je to opravdu úžasný spacák, který se nepronese, ani nezabere místo v batohu.

Michaela Hrdá

Michaela Hrdá

Lektorka Angličtiny, která maximálně využívá možnost volna a tráví zhruba čtyři až pět měsíců ročně na cestách. Zatím projela pouze okolo 50 států, ale prý na ní čeká celý svět. Většinu času na cestách tráví chozením po horách, nebo surfováním. Když (se) zrovna neučí, snaží se inspirovat ostatní svými cestovatelskými přednáškami a ve zbytku volných chvil pracuje na své knize Průsery na cestách.

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×