14. 12. 2021

Recenze: Přechod Beskyd s ultralehkým stanem Sierra Designs High Route 1

Patrik Zouhar

Je chladný šedivý víkend a venku slabě mrholí. Autobus zastavuje v Oldřichovicích u Třince a z něho vystupují čtyři poutníci. Široko daleko není živá duše, místní jsou zalezlí ve svých teplých příbytcích. Vůbec se jim nedivím, v tak nevlídném počasí by ani psa nevyhnal. My ale máme smělejší a dobrodružnější plán – chystáme se projít celé Beskydy. Vydáme se na jeden z nejnáročnějších přechodů u nás s výškovým profilem zubatým jako pila černookého beskydského bači. Naplánovaná trasa čítá bezmála sto kilometrů a převýšení je stejné, jako když člověk vystoupá od moře až na Mont Blanc. Neodrazuje nás ani fakt, že musíme překonat víc jak třicet vrcholů s vidinou ne zrovna ideálního počasí. Brzo se ukáže, kdo si do batohu zabalil spolehlivou (a ultralehkou) výbavu a kdo to naopak podcenil.

Nocovat pět dní v hlubokých beskydských lesích prakticky bez možnosti doplňovat si zásoby potravin a s minimem restaurací na trase se neobejde bez přípravy. Alfou a omegou outdoorové výbavy na vícedenních přechodech je kvalitní ultralehký stan nebo tarp. Ten z velké části rozhodne o tom, jestli si výlet užijete nebo protrpíte. Není horší pocit, než když se člověk ráno probudí neodpočatý, promrzlý nebo dokonce mokrý. Jsem minimalista, takže trekování s klasickými stany co váží víc jak kilo považuju za plýtvání energií, kterou budu potřebovat jinde. Proto jsem zvolil lehce sbalitelný ultralehký stan pro jednoho – Sierra Designs High Route 1. Pro příznivce decentních barev, které snadněji splynou s přírodou mám dobrou zprávu, od poloviny roku 2021 je stan dostupný v zelené barvě.

První, co mě na stanu hned po rozbalení zaujalo, je jeho variabilita. Skládá se z vnějšího tropika a vnitřní moskytiéry, které se dají používat jak samostatně, tak kombinovaně. Existují celkem tři způsoby, jak si postavit High Route 1: Můžete si vzít pouze tropiko a moskytiéru nechat doma, čímž ušetříte slušných 372 gramů. Samotné tropiko váží lehce přes půl kila a bez moskytiéry se z něj stává prostorný tarp, pod kterým se nouzově vyspí i dva lidi. Bude to sice natěsno, ale kdo by odmítl střechu nad hlavou a příležitost ke vzájemnému sbližování během chladných pochmurných nocí že? Utužíte vztahy a ještě budete mít lehčí batohy.

Druhá možnost využití High Route 1 se nabízí během jasných a teplejších nocí. Když zatoužíte večer pozorovat hvězdy na obloze a zároveň nechcete, aby vám tento romantický zážitek kazili komáři a další otravný hmyz, můžete si postavit pouze moskytiéru s podlážkou a tropiko nechat sbalené. Vychutnáte si nádherný 360stupňový rozhled do krajiny a budete v bezprostředním kontaktu s okolní přírodou. Jen si na radaru zkontrolujte předpověď, aby vás v noci nepřekvapila bouřka. K postavení moskytiéry i tropika budete potřebovat dvě trekové hůlky o délce minimálně 119 cm.

Třetí variantou je kombinace moskytiéry a tropika, čímž vznikne plnohodnotný a komfortní stan. V tomto případě počítejte s celkovou hmotností těsně pod jedno kilo. Všechny švy na tropiku výrobce podlepil, takže odpadá zatírání silikonovým lepidlem. High Route 1 má dva vchody s oboustranným zipem – jeden standardní a druhý poloviční pro snadný přístup k výbavě a nebo větrání. Oba vchody se dají napnout tak, že vznikne krytý prostor (střecha), který při dešti zabraňuje vniknutí vody dovnitř a zároveň maximalizuje proudění vzduchu. To se hodí, když si chcete uvařit jídlo v předsíňce a být přitom zachumlaní v teplém spacáku uvnitř.

Na rozdíl od většiny stanů, které jako podpěru využívají trekové hole, má High Route 1 docela neobvyklou konstrukci. Přesto je jeho stavba intuitivní a netřeba mít obavy, že byste to nezvládli. Rozložíte plachtu na zem, zakolíkujete čtyři rohy do obdélníku, pak uvnitř do připravených oček vsunete špičky trekových holí, vztyčíte je a nahoře zajistíte suchým zipem. Nakonec zbývá už jen vyladit ukotvení z vnější strany kolíky, které jsou součástí balení. Minimální počet kolíků pro ukotvení je šest, pro lepší stabilitu ve větru ale klidně můžete použít všech deset. U kolíků bych ocenil pevnější materiál, při zatloukání do hlíny se mi podařilo jeden ohnout. Moskytiéra se k tropiku přichytí jednoduše pomocí přezek. Rohy jsou barevně odlišené, takže to nemůžete poplést. I s moskytiérou je uvnitř pořád dost prostoru na uložení batohu a dalších nezbytných věcí.

Kromě většího prostoru je další výhodou diagonálně umístěných trekových holí v konstrukci stanu to, že boční stěny jsou svislé a dešťová voda po nich hezky steče dolů. Za celých pět dní v Beskydech, z nichž většina byla poznamenána deštěm či přeháňkou, se nestalo, že bych se ráno probudil a měl uvnitř stanu mokro. Takové štěstí bohužel neměli moji kamarádi, kteří spali pod třímetrovou plachtou přivázanou ke stromům a nejednou vstávali s vlhkými spacáky. Znám ten nepříjemný pocit, když ráno vyrážím na túru a vím, že další noc strávím zase v promočeném spacáku. To nikomu na psychice nepřidá.

Do našeho cíle v Hostašovicích, západního konce moravskoslezských Beskyd, jsem nakonec dorazil sám. Nepříznivé počasí si vybralo svou daň a někteří členové výpravy se po útrapách s promočeným oblečením rozhodli pětidenní přechod ukončit o den dřív. Myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že jsme za tuhle „beskydskou lekci“ vděční. Drsná krajina, vytrvalý déšť a vtíravá zima zocelili naše těla, pročistili mysl a prověřili naši outdoorovou výbavu. Já si z přechodu Beskyd odnáším dobrý pocit, že mám ve svém batohu takové věci, které mě podrží i v náročných situacích. Můžu se na ně spolehnout. A naplno si tak užít další výzvy, které se přede mnou pomalu začínají rýsovat.

Sierra Designs High Route 1 je dobře navržený stan, tarp a moskytiéra v jednom. Baví mě multifunkční a ultralehké kousky, u kterých se člověk může sám rozhodnout, jakým způsobem je použije. A díky tomu dokáže optimalizovat hmotnost svého batohu. V případě High Route 1 výrobce promyslel i takové detaily jako je velikost obalu. Ten je dostatečně velký na to, abyste do něj stan pohodlně a ultrarychle složili i bez použití síly. A takových vychytávek, které zpříjemní používání, stavění i balení stanu, tady najdete celou řadu. Dávám jedničku a těším se na příští výlet. Nechť jsou hory učitelem i spojencem na našich dalších poutích životem.

Patrik Zouhar

Patrik Zouhar

Jsem minimalista a nízkonákladový cestovatel. Navštívil jsem přes 40 zemí, pracoval jako dobrovolník při záchraně deštných pralesů na Sumatře a vzdělával děti na škole v Malém Tibetu. Pod značkou Zjednodušeno píšu blog, nahrávám podcast, organizuju kurzy a přednášky a dělám průvodce minimalistických výprav.

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×