05. 10. 2022

Recenze: péřovka Cumulus Incredilite Endurance

Martin Benc

Poláci jako záruka kvality? Cumulus je pro běžné lidí nicneříkající brand. Ve světě ultralehkých spacáků, quiltů a bund si však tato polská značka vybudovala velkou reputaci. Především dokázala prémiové produkty nabídnout za férovou cenu, i když ruku na srdce, v posledních letech, tak jako všechno, šla cena trochu nahoru. I tak si dovolím tvrdit, že peníze, které za jakýkoliv kousek od této značky dáte, se vám tisíckrát vrátí v komfortu a nebudete litovat utracené koruny. Už jen záruka 5-10 let (v závislosti na produktu) svědčí o tom, že si Cumulus za kvalitou stojí. Nemusíte se bát, že byste dostali kousek hodný těšínské tržnice.

Péřovka Incredilite Endurance

V této recenzi se budu věnovat konkrétnímu kousku – péřové bundě Incredilite Endurance, kterou na svých cestách nosím od roku 2019. Dělala mi parťáka při přechodu Pacific Crest Trailu, Cesty Hrdinů SNP, Kungslednu, ale i řady dalších výletů včetně zimních víkendovek. Po péřovce od Cumulusu jsem sáhl především po skvělých zkušenostech se spacákem Panyam 450, který je za mě nejlepším třísezónním spacákem na trhu. Ne teda, že bych jich za svůj život otestoval tolik, ale loft a životnost předčily má očekávání.

Vybrat vhodnou zateplovací bundu může být trochu oříšek, a proto je důležité si na úvod říct, k jakým aktivitám a především jakým způsobem bude člověk bundu využívat. Já počítal s tím, že bundu budu drtivou většinu času nosit sbalenou v batohu a budu ji využívat především večer v kempu. Z tohoto důvodu jsem zvolil péřovku. Pokud bych měl v plánu nosit bundu přes den s batohem na zádech, popřemýšlel bych spíše o syntetické variantě (například Cumulus Climalite Full Zip) z důvodu pocení. Péřovky jsou totiž trochu náročnější na údržbu a prát co týden propocenou bundu určitě není to, co byste v tomto případě chtěli. Přesto mi přišlo dobré, mít proti vlhkosti aspoň nějakou ochranu a zvolil jsem variantu s hydrofobní úpravou (dělá se i bez). U spacáku bych po této úpravě asi nesáhl, abych naplno využil přirozené vlastnosti peří, ale u bundy, kde hrozí větší riziko promoknutí, mi to dává větší smysl.

140 gramů kvalitního husího peří (850 cuin)

Zkušenější jistě ví, co znamená „cuin“. Pro méně vzdělané v oblasti peří stačí říct, že se jedná o plnivost, tedy kvalitu peří. V praxi je to ukazatel toho, jak se bunda pěkně nafoukne, respektive jaký bude mít loft a jak dobře bude držet vaše tělesné teplo (pocitově hřát). Dále se také jedná o ukazatel jemnosti peří. Čím větší cuin, tím jemnější prachová pírka a tady pozor. Je dobré počítat s tím, že čím jemnější peří, tím může být náchylnější na žmolkování při vystavení vlhkosti. Neříkám, že to musí být pravidlem, ale obecně bych vybíral kousky v rozmezí 750-850 cuin.

140 gramů peří pak skvěle postačí na celoroční použití, pokud nevyrážíte na zimní expedice. V kombinaci s teplým termoprádlem, mikinou a membránovou bundou se v ní dá v podobě fungovat v kempu i v teplotách kolem -10, pokud nejste vyloženě zmrzlina. Za mě v tomto ohledu geniální kousek na celoroční použití, jestliže nechcete investovat do několika zateplovacích bund na jednotlivá roční období.

Slim fit, regular fit, fit pro otylé?

Padnoucí střih je především u oblečení, které má dobře odvádět vlhkost nebo zadržovat tělesné teplo, základ úspěchu. A tahle péřovka sedí fakt suprově. Řekl bych, že je dělaná spíše na atletické postavy, pokud chcete, aby Vám seděla jak na fotkách z katalogu. Na druhou stranu v ní nemáte pocit upnuté bundy, naopak. Rukávy a záda jsou dobře konstruované, takže i při zavazování tkaniček u bot není nejmenší problém a nemusíte se bát, že bundu svými svaly (které já nemám) roztrhnete. Zadní díl je jen nepatrně delší, ale kdyby bylo 5 centimetrů navíc, nezlobil bych se. Na druhou stranu jsem nikdy neměl problém s odhalenými zády, bunda drží perfektně i v sedě nebo při pohybu tam, kde má. Na spodním lemu je navíc stahování.

Co mě potěšilo nejvíc

Kapuce je na téhle bundě největší úlet. Vypadáte v ní sice jak Gagarin na tripu, ale člověk nemá vůbec potřebu nosit zimní čepici. Je perfektně nastavitelná díky zadnímu stahování, které zvládnete upravit i v rukavicích. Navíc nemá kšilt, což se může zdát jako nevýhoda, ale naopak se pak dobře kombinuje se kšiltovkou. V horším počasí přes ní hodíte nepromokavou bundu, která už kšilt má. Díky tomu kapuce nikde extra nevykukuje a udržíte ji relativně v suchu.

Další drobnost, která mě nadchla, je zakončení rukávu. Jedná se o kombinaci stahování na suchý zip a elastické manžety. Nechápu, proč tohle nedělají všichni výrobci. Bundu pak snadno sundáte bez povolování sucháče, ale zároveň vám perfektně obepíná zápěstí. Holt někdo u toho přemýšlel.

Dál na bundě miluju kapsy. Náprsní kapsa je ideální na mobil, do dvou u pasu pak vsunete zmrzlé ruce a za chvíli můžete hrát zase mariáš. Z vnitřku jsou pak elastické síťové kapsy, které se hodí třeba na rukavice nebo čepici, které chcete zahřát. Nejsou opatřené zipem, takže nedoporučuji dávat třeba peněženku, pokud plánujete v opilosti skákat do sněhu. Na druhou stranu díky absenci zipů nemusíte mít strach, že poničíte spodní vrstvu oblečení.

Poslední věc, kterou bych vyzdvihnul u tohoto kousku je tvar a střih komor. Je perfektně vyvážený poměr velikosti. Jednak aby dokázala bunda nabrat potřebný loft, na druhou stranu (až s výjimkou ohybu v loktech) nemusíte mít strach, že by se peří různě přesunovalo a vznikala tak studená místa.

Hodnocení

Pokud se nebojíte pustit žilou a chcete péřovku, která vás na cestách ochrání a nenechá ve štychu, je Cumulus Incredilite Endurance určitě skvělou volbou. Při celkové váze okolo 350 gramů ani nebudete vědět, že ji máte v batohu. Kvalita zpracování i trvanlivost loftu je perfektní, můžete se spolehnout, že tahle péřovka vás zahřeje vždy, když přítelkyně nebo láhev ginu nebudou po ruce.

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×