29. 02. 2020

Nepromokavé ponožky – na co se hodí a jak vybrat ty správné?

David Czempka

Pokud jste už pohorky posadili na hřebík a stejně jako my fandíte spíše lehké obuvi bez membrány, budou se vám nepromokavé ponožky hodit. Výhody lehké prodyšné boty si budete užívat 90 % času – díky nízké hmotnosti se zbytečně nevysilujete, bota je mnohem měkčí a tak se lépe přizpůsobí, noha vám krásně dýchá a boty rychle schnou. Ve zbylých 10 % času ale nastanou momenty, kdy byste si přáli na nohou něco robustnějšího, teplejšího, něco, co prostě nepromokne. A právě tady je prostor pro nepromokavé ponožky.

1

Na co přesně se hodí?

Dobře, pojďme si ukázat pár vzorových situací, ve kterých budete za pár nepromoků v batohu fakt rádi. Voda vede teplo cca 20x lépe než vzduch, jakmile si tedy promočíte boty či ponožky, s nohama v teple se můžete rozloučit.

Nepromokavé ponožky v lehkých botech bez membrány

 • V teplejších měsících vám zpříjemní ranní šlapání v trávě po silné rose, momenty, kdy narazíte na bahnitý či podmáčený terén nebo přijde déšť. Na mokré kůži se zvyšuje tření, a taky šance vzniku puchýřů, proto se vyplatí si udržovat nohy v suchu.
 • Máte kompletně promočené boty a snížíte fyzickou aktivitu, začne vám být na nohy zima.
 • Máte promočené boty a ochladí se, přijde mrazivý vítr nebo v horách dokonce narazíte na neroztátá sněhová pole.
 • S teplými nepromokavými ponožkami zvládnete krátké výlety/výběhy až víkendové přechody na sněhu (fakt, máme to otestováno).
 • Při nocování v mínusových teplotách vám boty více či méně zmrznou. Soukání se do zmrzlé boty bude s nepromokavými ponožkami mnohem příjemnější.

Nepromokavé ponožky v botech s membránou

 • Tady se vám nepromokavé ponožky můžou hodit jako záloha na delší cesty. I nepromokavá bota má co se týče nepromokavosti svoje limity, a pokud už promokne, na treku ve vlhkém prostředí je téměř nemožné ji vysušit.
2

Jak vybrat ty ideální?

Pokud jste se rozhodli, že jim dáte šanci, jak vybere ty nejvhodnější? I když se na první pohled některé modely liší pouze barvou, skutečnost je jiná. Zásadní rozdíly vám objasníme v následujícím textu. Pojďme si na začátek říct, v čem jsou všechny nepromokavé ponožky stejné.

V čem jsou všechny stejné

Všechny nepromokavé ponožky mají 3 vrstvy, jsou tedy stejné po konstrukční stránce.

 1. Vnější vrstva: vnější musí být především odolná vůči oděru, proto ji nejčastěji tvoří úplet z většinovým podílem polyamidu (nylonu).
 2. Mezivrstva – membrána: nepromokavá membrána je vložena (nalaminována) mezi vnější vrstvu a vnitřní vrstvu, které ji z obou stran chrání. Jedná se o značkovou hydrofilní membránu Porelle® s vodním sloupcem přes 10 000 mm a prodyšností přes 15 000 g/m2/24 h.
 3. Vnitřní vrstva: vnitřní vrstva se stará o absorpci, odvod potu a pohodlí uživatele. Tady se materiál už liší model do modelu.

V čem se liší

1. Délka

Nepromokavé ponožky DexShell se nabízí v pěti různých délkách. Ty nejkratší mají přibližně stejnou délkou jako běžné ponožky, na které jsme zvyklí. U kotníkových ponožek by za určitých situací mohlo dojít k natečení vody shora a samotné nepromokavé ponožky by téměř postrádaly význam, proto i ty nejkratší jsou relativně vysoké.

I když máme preference každý jiné, většinou budete volit ponožky tak, aby o několik centimetrů přesahovaly přes vaše boty. Délky:

 1. Nad kotník
 2. Vysoko nad kotník
 3. Pod lýtkový sval (crew)
 4. Do půli lýtek
 5. Podkolenly

Pokud máte nadprůměrně svalnaté lýtko a vyloženě nepotřebujete vysoké ponožky, volte raději kratší modely (1, 2 či 3). Tady totiž hrozí, že vás na lýtku budou ponožky škrtit nebo ještě hůře, vůbec je přes lýtko nepřetáhnete. Přestože je membrána pružná, má své limity.

2. Materiál a tloušťka vnitřní vrstvy

Tloušťku ponožek byste měli volit nejen z pohledu sezóny, ale také aktivity. Je velký rozdíl, zda si ponožky pořizujete na fyzicky náročnou aktivitu (běh) nebo něco statického (fotografování, opravdu pomalé procházky).

Pro hodnocení toho, jak jsou ponožky teplé, vytvořil DexShell stupnici Thermal Guideline (tepelné měřítko). Každý model je označen číslem od jedné do pěti (5/5 – nejteplejší). Nezapomínejte, že i ty nejtenčí ponožky (1/5) jsou tlustší a teplejší než běžné ponožky. Přece jen mají 3 vrstvy.

Nejtenčí nepromokavé ponožky (1/5) budou mít pochopitelně menší životnost než tlusté. Membrána je tady chráněna tenčím materiálem z obou stran. Proto nejtenčí ponožky nebudou úplně ideální na běh, kde dochází k poměrně velkému tření a odírání. Dobře poslouží ale třeba na kolo do treter, které má většina jezdců spíše těsnější a tlustší model by do nich nevešel nebo jako krizové řešení promoklé obuvi na trecích v teplejších podmínkách, kdyby si ponožky na ponožky nahodíte na potřebnou chvíli, ale zbytečně v nich nebudete chodit stovky kilometrů.

Pokud bychom to měli z naší zkušenost vsadit do reálného světa, tak bychom tepelnému měřítku nepromokavých ponožek přiřadili tento rozsah teplot.

1/5 – od 15 °C do 6 °C
2/5 – od 12 °C do 3 °C
3/5 – od 8 °C do -2 °C
4/5 – od 4 °C do -6 °C
5/5 – od 0 °C do -10 °C

Tento rozsah berte, prosím, se značným nadhledem, neboť kromě fyzické aktivity a teploty záleží na dalších mnoha faktorech – jakou máte obuv, vítr, odlišné vnímání chladu apod.

Vnitřní vrstva ponožek je nejčastěji tvořena z těchto materiálů:

Coolmax® FX – syntetické vlákno (polyester), které vyniká malou nasákavostí, rychlým odvodem potu a schnutím. Udržuje optimální teplotu nohy při různých, klimatických a zátěžových podmínkách. Do vláken jsou přidány ionty stříbra, které potlačují tvorbu zápachu.

merino vlna – Vyniká hřejivostí, přirozenou antibakteriální funkcí, prodyšností a schopností odvádět pot. Je tvořena prodyšnými, komplexními proteinovými vlákny, které se snadno přizpůsobí velkým teplotním rozdílům – v létě chladí, v zimě hřeje a díky keratinovému základu neabsorbuje tělesné pachy. Merino vlna je jemná a šetrná na lidskou pokožku.

drirelease vlna – je kombinací merino vlny a syntetických vláken. Od obou si odnáší ty nejlepší vlastnosti. Poskytuje dobrou hřejivost a je příjemná na dotek, zároveň skvěle odvádí pot, je odolná a rychle schnoucí.

bambusové vlákna – materiál známý pro svou skvělou jemnost, antistatické vlastnosti a šetrnost k lidské kůži. Díky konstrukci dutých vláken se dobře přizpůsobuje rozdílným teplotám. Je 100% biologicky rozložitelný.

akrylová příze – umělé vlákno, které se hodně podobá vlně. Je stejně měkký a příjemný na kůži. Naopak ale lépe schne.

Všechny středně teplé a teplé modely (3/5 až 5/5) mají na vnitřní straně smyčkovou tkaninou (froté) v oblasti špičky a chodidla. Na obrázku model DexShell Running

Výběr velikosti

I když jsou nepromokavé ponožky poměrně pružné, s těmi běžnými je nemůžeme srovnávat. DexShell nabízí ponožky ve 4 velikostech od S po XL. Abyste na první dobrou trefili tu ideální velikost, vyplatí se výběru věnovat určitou pozornost, především pokud nakupujete on-line.

VelikostCMUKUSEU
S22-243-54-636-38
M24-266-86,5-939-42
L26-289-119,5-1243-46
XL28-3012-1412,5-14,547-49

Zatím se nám nejvíce osvědčilo řídit se délkou chodidla v centimetrech. Pokud ji dobře změříte, v drtivé většině případů vám ponožka sedne skvěle. Pokud jste na rozmezí dvou velikosti, doporučujeme zvolit větší.

3

Srovnání nepromokavých ponožek

ModelTep. mě.Délka
Ultra Thin1/5vysoko nad kotník (2)
Ultra Thin Crew1/5pod lýtkový sval (3)
 Pro Visibility1/5nad kotník (1)
Thermlite2/5pod lýtkový sval (3)
Runnig Lite2/5vysoko nad kotník (2)
Running3/5nad kotník (1)
StormBLOK3/5pod lýtkový sval (3)
Compression Mudder3/5podkolenky (5)
Terrain Walking Ankle3/5vysoko nad kotník (2)
Terrain Walking3/5do půli lýtek (4)
Coolvent3/5do půli lýtek (4)
Trekking4/5do půli lýtek (4)
Hytherm Pro5/5do půli lýtek (4)

Závěr

Nepromokavé ponožky jsou užitečným doplňkem pro turistiku, běhání, cyklistiku nebo jiné sporty v deštivém počasí. Díky svým speciálním vlastnostem dokážou udržet nohy v suchu a hlavně teple, což přispívá k celkovému komfortu.

Přestože jsou nepromokavé ponožky o něco dražší než běžné ponožky, jejich investice se vyplatí. Pokud trávíte čas venku a hledáte spolehlivý způsob, jak si udržet své nohy v teple, jsou nepromokavé ponožky tou správnou volbou.

Další články

Přejít na blog

×