22. 01. 2021

Na sněhu jako v peřině: jak si užít zimní dobrodružství + tipy na vybavení

Tomáš Roztočil

Přišla zima. Mnozí dobrodruzi zalézají s obřím hrnkem kakaa do svých komfortních nor a pomalu plánují letní výpravy. Jak ale praví klasik, sezóna ve skutečnosti nikdy nekončí. Následující článek by vás mohl inspirovat, pokud patříte k těm, kteří nechtějí přes zimu zakrnět, ale se spaním v mrazech zároveň zatím nemáte příliš zkušeností. Navnadit by ale mohl i skalní odpůrce toho temnějšího půlroku.

Než se pro nocování v zimních podmínkách odhodláte, tak je třeba si uvědomit, že s mrazem si není radno zahrávat. Na svůj první mrazivý bivak se proto nevydávejte sami, ale raději se připojte k někomu, kdo už s takovým dobrodružstvím své zkušenosti má – jen tak si můžete být jisti, že se na druhý den neobjevíte jako řada dalších odvážlivců na titulních stranách regionálních novin. Když se však dobře připravíte, tak vás ráno čeká výhled na liduprázdný zasněžený hřeben a všeobjímající ticho, které najdete jen v zimních horách.

Východ slunce na Velké Javořině | foto: Josef Gabrhel

Bude zima, bude mráz – pod tarp už se neschováš

Zimní noci bývají dlouhé a mrazivé – jak tedy zajistit, abyste spaní venku v mrazu nejen přežili, ale dokonce si ho i užili? Klíčem k nejen intenzivním, ale i pozitivním zážitkům při pobytu a spaní v zimních horách není žádná magie, ale prachobyčejná fyzika – konkrétně termodynamický zákon. Zjednodušeně se dá říct, že čím více tepla se vám podaří udržet ve svém těle a jeho bezprostřední blízkosti, tím bude vaše výprava příjemnějším zážitkem, a právě k tomu vám pomůže kvalitní zimní vybavení. Když naopak důkladnou izolaci těla podceníte, tak si v lepším případě říkáte „pouze“ o bezesnou noc a v tom horším dokonce o podchlazení či omrzliny.

Na zimních dobrodružstvích si nevystačíte s takovým minimem vybavení jako při těch letních. Na hmotě i hmotnosti musí chtě nechtě přibrat především celá „velká trojka“ zahrnující přístřeší, spacák a batoh. Dále se samozřejmě neobejdete bez hřejivé bundy ani bez čepice, rukavic a poctivých zateplených ponožek. To ale ještě neznamená, že byste se museli vzdát lehkosti, která nás na putování po horách tak baví. I přes větší nároky na váhu a prostor lze vybavení na spaní v zimě podstatně minimalizovat – snad ještě více než u letní ultralightové výbavy je v zimě však podstatné know-how a správné zacházení.

Tipy na vybavení

 • V příkrých zasněžených svazích rozhodně oceníte pár lehkých a skladných nesmeků, které vám dodají jistotu a zabrání uklouznutí – Nesmeky Snowline Chainsen Light.
 • Lehké trekové hole vám usnadní brodění sněhem a přenesou část zátěž na horní polovinu těla – trekové hole Fizan Compact.
 • V zimě, kdy máte slunečního svitu poskromnu, je výkonná čelovka s dobrou výdrží důležitější než kdykoliv jindy – čelovka Petzl Actik.
Lehké nesmeky a trekové hole vám dodají jistotu v příkrých svazích.

Ve dvou se to lépe mrzne

Stejně jako u žádné jiné túry byste ani v zimě neměli dle principů Leave no Trace podcenit plánování. Do zasněžených hor byste se v první řadě nikdy neměli vydávat sami – mráz člověku nenechává tolik prostoru pro chyby a společné putování je navíc jedním z mála způsobů, jak si i v zimě podstatně odlehčit batoh. Před túrou se proto se zbytkem své výpravy sejděte někde v teple a veškeré vybavení a jídlo si spravedlivě přerozdělte. Na takovém briefingu se vám jistě sejde několik lékáren, vařičů, a když dáte hlavy a batohy dohromady, tak můžete bez obav vyřadit spoustu přebytečného vybavení.

Klíčem k ušetření hmotnosti v zimě je především sdílení, a to nejen vybavení a jídla, ale často i místa ke spaní. Tulit se k druhému opoceném poutníkovi vám možná na jarním přechodu přijde zbytečné, sdílení malého stanu v zimě ale může rozhodnout o tom, zda noc prosníte nebo probdíte.

Správní a stejně šílení parťáci jsou důležití. Mountainsmith Mountain Shelter LT nás podržel i zimě. | Kazachstán, lle Alatau, 2018

Spacák

Základem každé výpravy je kvalitní spánek a pro zimní dobrodružství to platí dvojnásob. Veškerý chlad totiž tělo musí kompenzovat zahříváním, které nás ale stojí spoustu energie. V tenkém spacáku či v nesprávně připraveném bivaku si tělo neodpočine a ráno se tak můžete vzbudit ještě unavenější, než jste ulehali.

Pokud proto plánujete spát v mrazech, tak neváhejte investovat do kvalitní karimatky i péřového spacího pytle, jehož výběru jsme se do detailu věnovali v jednom z našich předchozích článků. Vězte, že nic vám nezkazí výpravu tolik, jako když celou noc místo pokojného snění mrznete a cvakáte zuby. Ani s tím nejlepším vybavením však ještě nemáte vyhráno, pokud ho nebudete správně používat a na noc se náležitě nepřipravíte.

Mimo vhodně zvoleného spacáku s parametry odpovídajícím teplotám, do kterých se chystáte, vám spacák především musí padnout. Když vám totiž bude příliš velký, tak vám v něm zůstanou zbytečně velké kapsy vzduchu, na jejichž zahřátí bude muset tělo vynaložit spoustu cenné energie. Jestli vám tedy v nohách spacáku zbývá místo navíc, tak ho při spaní v mrazech raději vycpěte přebytečným oblečením. Ještě horší je snad ale mít spacák na těsno. Peří ve spacáku (nejčastěji v kapu nebo u chodidel) je kompresováno a nemůže nabrat potřebný loft. Spacák pak neizoluje jak má. Snažte se ve spacáku zbytečně nevrtět a minimalizovat otáčení. Pokaždé, když se se spacákem otočíte a peří kompresované pod tíhou těla se dostane nahoru, přijdete o část drahocenného tepla.

Jednou z běžných chyb, které se většina zimních spáčů dopouští, je útěk před zimou co nejhloub do útrob pytle. Největším nepřítelem při spaní v mrazu je však voda, které je člověk od přírody plný a v podobě páry ji neustále vydechuje – během jediné noci vydýcháme v podobě páry až několik decilitrů vody. Vlhkost se pak ve spacáku sráží, namrzá a tvoří tzv. tepelný most, který nám teplo ze spacáku doslova odsává. Proto je mnohem lepší hlavu nechat tam, kde patří, a v případě tuhého mrazu kolem ní stáhnout kapuci tak, aby z kapuce ven koukal jen nos a ústa.

K tepelnému komfortu spacáku můžete přidat pár stupňů k dobrou použitím zateplovací vložky.

Lehké a výkonné zateplovací vložky

Tipy na teplejší třísezónní spacáky

Tipy na zimní spacáky

 • Cumulus Alaska 900 – komfort -10 °C, limit -18 °C, hmotnost peří 900 g (700 cuin), hmotnost spacáku 1510 g.
 • Cumulus Panyam 600 – komfort -6 °C, limit -13 °C, hmotnost peří 600 g (850 cuin), hmotnost spacáku 970 g.
 • Cumulus Teneqa 700 – komfort -10 °C, limit -18 °C, hmotnost peří 700 g (850 cuin), hmotnost spacáku 1150 g.
 • Cumulus Teneqa 850 – komfort -15 °C, limit -23 °C, hmotnost peří 850 g (850 cuin), hmotnost spacáku 1320 g.
 • Patizon G800 – komfort -4,5 °C, limit -11,2 °C, hmotnost peří 800 g (750+ cuin), hmotnost spacáku 1120 g.
Péřový spacák Patizon Dpro 590 je ideálním (skoro) celoročním parťákem.

Karimatka

Ani ten nejnaducanější péřový spacák vás ale před zimou nezachrání, pokud ho nedoplníte kvalitní karimatkou. Právě od země se totiž k tělu dostane nejvíce chladu. Při hledání té správné karimatky do zimy, se orientujete především číslem tepelného odporu R, což je hodnota, která vyjadřuje odpor karimatky proti tepelnému toku z těla do země.

Výběru té správné karimatky se podrobně věnujeme v jednom z našich předchozích článků – pokud ale plánujete spát v zimě, tak rozhodně miřte na co nejvyšší hodnoty R (ideálně 4 a více). Pokud na zimní výpravy vyrážíte jen čas od času, tak můžete svou klasickou třísezónní nafukovací karimatku doplnit ještě druhou pěnovou karimatkou. Tepelný odpor R lze sčítat, a tak se jistě dostanete na obdobnou hodnotu, jako mají ty zimní. V opravdu velkých mrazech nebo pokud situaci podceníte a cítíte od země chlad, můžete jako dodatečnou izolaci použít batoh a jiné vybavení/oblečení a dát si je pod sebe na místo největšího tlaku (nejčastěji boky a trup).

Při spaní na sněhu se mezi komory karimatky může vtlačit sníh (například u karimatek Klymit), který se tak přiblíží k tělu spáče. Tomu je potřeba zabránit podlážkou nebo tenkou alumatkou. V mrazech je dobré karimatku nafouknout do maxima, čím větší tloušťka, tím jste dále od chladné země. Při nafukování karimatky ústy do ní dostáváte teplý vlhký vzduch, který pak může kondenzovat, zhoršovat její izolační schopnost a při ochlazení měnit svůj objem (karimatka bude měkká), proto je vhodné karimatku nafukovat nafukovacím vakem. Ten je již naštěstí součástí balení všech nafukovací karimatek Therm-a-Rest a Sea To Summit.

Therm-a-Rest pak dodatečně nabízí nafukovací vak BlockerLite Pump Sack, který lze použít i jako nepromokavý vak a malou opravdu lehkou (65 g) elektronickou pumpičku NeoAir Micro Pump.

Teplejší třísezónní karimatky

Zimní karimatky

Karimatka Klymit Insulated V Ultralite SL.

Kde a jak spát?

Nepodceňte ani výběr místa na spaní. Využijte jakékoliv přirozené přístřeší či závětří a důkladně si nastudujte předpověď počasí – v případě i minimální pravděpodobnosti sněžení nepřipadá spaní pod širákem v úvahu. Na svých prvních zimních dobrodružstvích rozhodně raději nahraďte tarp o něco bytelnějším stanem. Ve stanu jste narozdíl od tarpu kryti před mrazivým větrem. Teplota vněm bývá zpravidla také o několik stupňů vyšší než venku. V našich podmínkách si většinou vystačíte s kvalitním třísezónním stanem i v zimě.

Dále je třeba zvolit i vhodný podklad. Sníh možná působí studeně, ale v porovnání se skálou či ledem vám tolik tepla brát nebude. Pokud se přesto rozhodnete pro bivak, musíte dát pozor, aby vám při spánku konec spacáku z karimatky nepřečuhoval do sněhu, který by veškeré vaše funkční vybavení zcela obešel – oblast nohou se vyplatí podložit například batohem či nepromokavou bundou.

Tipy na vybavení

Stan MSR Hubba Hubba NX, s kterým jsme už zvládli mnoho zimních nocí i přechod větrného Islandu.

Topení

V severských zemích čas od času narazíte na dobrodruhy, co za sebou na saních tahají skladná kamna i s pořádnou náloží dřeva. Pro příznivce chození na lehko však máme i trochu elegantnější řešení. Výkonné topení má totiž po ruce snad každý z nás. Na výběr máte ze základních dvou modelů, z čehož jeden dokonce oplývá vlastním vědomím. Jako přímotop vám může posloužit lahev, kterou naplníte horkou vodou a strčíte ji do ponožky – na noc si ji umístíte k nohám do spacáku nebo ještě lépe mezi stehna. Výkonné topení také představují vaši lidští společníci, řadu spacáků lze totiž sepnout dohromady.

Pokud vám je ve spacáku i přes všechny výše uvedené rady stále zima, tak jste možná zapomněli na to úplně nejdůležitější. Žádný kus vybavení totiž doopravdy nehřeje, ale izoluje. Když tedy do spacáku lezete již unavení, hladoví a promrzlí, tak vězte, že vám bude celou noc zima i v polárnickém vybavení. Před spaním proto vždy doplňte energii vydatným jídlem a tělo nezapomeňte pořádně roztopit – skvěle funguje bizardní kombinace pobíhání po lese a mávání rukama.

Neméně důležité je vyprázdnit močák. Není nic horšího, než se budit nad ránem a muset vylézat z vyhřátého spacáku. Pak už stačí do spacáku vlézt jen v triku a pokud spacák dobře izoluje, tak máte o kvalitní spánek postaráno.

Tip na jídlo

 • Trápit se s vaření těstovin v ešusu, když voda zamrzá v lahvích, to skutečně nechcete. Na tyto příležitosti jsou lyofilizovaná jídla jako stvořená. Stačí je zalít vroucí vodou, pár minut počkat a máte hotovo – lyofilizovaná jídla Summit To Eat a Adventure Menu.
 • Nedocenitelným parťákem k dehydrovaným jídlům je prodloužená lžíce, s kterou se dostanete komfortně až na dno hlubokých pytlíků – Sea To Summit Alphalight Long Handled Spoon.

Co na sebe?

V zimě platí stejně jako u letních aktivit, že klíčem k pohodlí je dostatek vrstev. V zimních podmínkách výborně fungují osvědčené přírodní materiály, jako je peří a merino vlna. Nejdůležitější je především zůstat v suchu. Ideální je mít několik vrstev v záloze a po zpocení je na sobě pravidelně střídat. Jen tak se vám večer podaří ulehnout v suchu a teplu. Pokud i v zimě volíte lehčí obuv, tak se rozhodně neobejdete bez hřejivých nepromokavých ponožek, které vaše nohy udrží v teple a suchu i v nepříjemných proměnlivých podmínkách.

Tip na oblečení

Než vyrazíte

Jak vidíte, zimní nocování vyžaduje o pořádnou nálož vybavení více než minimalistické letní výpravy. I proto se na zimní túře neobejdete bez objemného a odolného batohu. Při odlehčování vybavení do zimy buďte vždy nanejvýš opatrní. Začněte raději s maximem – po několika nocích v mrazu jistě přijdete s vlastními postupy a zjistíte, bez jakého vybavení se neobejdete, a které naopak můžete nechat doma.

Tipy na batohy

 • Sierra Designs Flex Capacitor 40-60 – unikátní batoh, u kterého lze pomocí popruhů na jeho zadní straně nastavovat objem mezi 40 a 60 litry. Na svou hmotnost (1160 g) má opravdu skvělou nosnost (až 25 kg) a odolnost. 
 • Mountainsmith Scream 55 – pohodlný odlehčený turistický batoh na delší cesty. Pomocí dlouhého zipu ve tvaru U na zadní straně batohu se jednoduše a rychle dostanete do hlavní komory přesně k tomu, co zrovna potřebujete.
 • Granite Gear Crown2 60 – propracovaný ultralehký batoh, u kterého vás nečekají žádné kompromisy na straně pohodlí a odolnosti. Crown2 60 bude skvělý společník pro vícedenní přechody, ale i ty nejdelší treky.
 • Granite Gear Perimeter 50 – velmi pohodlný lehký a odolný batoh s řadou vychytávek na vícedenní přechody a dlouhé treky.
Batoh Mountainsmith Scream 55.

Zimní hory jsou bezesporu jedním z nejvíce fascinujících ale i nejnebezpečnějších míst, kam může lidská noha vkročit. Sbírejte v nich proto své zkušenosti postupně a nepodceňujte ani zcela nevinně vypadající výpravy. Sníh po kolena, ostrý vítr a mráz může z jinak pohodové procházky udělat poctivou celodenní výpravu. Pokud se chystáte v zimních podmínkách bivakovat na hřebenech, neváhejte svůj plán nejprve probrat s horskou službou – místní znalost podmínek je totiž obzvlášť v zimních podmínkách zcela k nezaplacení.

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×