Batohy

Osvědčené batohy na jednodenní tůry, vícedenní přechody a nejdelší treky.

Testováno: batoh Montane Trailblazer 30

Začátkem minulého roku Montane představil novou řadu batohů Trailblazer, která už mnohem více zapadá do…

Číst dále

Bezrámový, rámový či polstrovaný? Nepromokavý nebo ne? Třicítku nebo padesátku? S bederákem nebo bez? Kvalitní, odolný a přitom lehký batoh je základem každého horského dobrodružství, vybrat si ten správný se ale může zdát jako alchymie. Pokud přemýšlíte, jaký batoh si vybrat na váš další trek, tak jste u nás na správném místě!

Objem a nosnost

Lehký batoh na přechody hor budete vybírat především podle nároků plánovaného dobrodružství a objemu i váhy vybavení vašeho gearlistu. Právě objem a nosnost batohu jsou základní faktory, dle kterých byste se při výběru krosny měli řídit. Mnohem snáz a přesněji se trefíte, pokud si batoh budete vybírat až po pořízení spacáku, stanu, karimatky a vybavení na vaření, prostě jako jednu z posledních položek vaší výbavy. Zá nás můžeme také doporučit batohy s doslova nafukovacím objemem díky roll-top systému uzavírání.

Dle naší zkušenosti na víkendový přechod většina lidí sáhne po objemu mezi 30-45 litry. Na delší akce nebo dokonce ty nejdelší treky světa sedne lépe objem mezi 45-60 litry. Objemy pod 30 litrů pak budou vhodné pro přechody hor se spaním na chatách, jednodennní horské výstupy, výlety a cestování. Nezapomeňte, že k vybavení budete muset přihodit také jídlo a vodu klidně na několik dní.

Mezi naše oblíbené kousky na víkendovky a kratší treky patří Montane Trailblazer 44, Montane Trailblazer 30, Mountainsmith Zerk 40 a Liteway Gramless Pack X-Pac 35L. Na dlouhé treky se nám osvědčily Sierra Designs Flex Capacitor 40-60, Granite Gear Crown3 60, Hyperlite Mountain Gear 3400 Junction (55 l) Black a Mountainsmith Scream 55 (2023). A na kratší výlety nebo cestování s radostí doporučíme Granite Gear Dagger 22, Montane Trailblazer 25 a Liteway Urban Pro Pack X-Pac 30L

S rámem nebo bez?

Pokud patříte mezi zkušené příznivce ultralightu a veškeré vybavení již máte opravdu vychytané, tak vám bez problému sedne i bezrámový batoh bez výztuhy lehký jako pírko, mezi které se řadí například Liteway Elementum Pack Ultra či X-Pac, Granite Gear Virga 2 nebo Montane Trailblazer LT 28. Bezrámové batohy vynikají jednoduchostí, minimální hmotností, ale mají nižší nosnost. Při balení již vyžadují nějaké ty zkušenosti a opravdu lehké vybavení – ideálně se tak hodí pro zkušené trekaře. Pokud plánujete dlouhodobě tahat nad cca 12 kg doporučíme spíše rámový batohy.

Na půli cesty mezi rámovými a bezrámovými batohy leží batohy, jejichž zádový systém tvoří většinou pěnový nebo plastový panel. Pohodlí u těchto batohů není tolik závislé na tom, jak si je nabalíte. S nosností jsou na tom podobně jako batohy bezrámové. Do této kategorie patří například Mountainsmith Zerk 40 či Montane Trailblazer 30.

Pokud teprve své vybavení začínáte odlehčovat nebo plánujete opravdu dlouhé treky, kde musíte táhnout spoustu jídla a vody, tak oceníte spíše pohodlné lehké batohy s kovovým rámem, pevnějším zádovým panelem a poctivým bederním pásem, který uleví ramenům a přenese zatížení na bedra. Tyto batohy jsou sice o něco těžší, ale nošení větší zátěže je s nimi mnohem pohodlnější. Mezi povedenými rámovými batohy najdete například Granite Gear Perimeter 50, Hyperlite Mountain Gear 3400 Junction (55 l) White a Hyperlite Mountain Gear Unbound 40.

Kamarád do deště

Každý, kdo někdy okusil, jaké je to usínat v promoklém spacáku, moc dobře ví, že vybavení na spaní a náhradní oblečení prostě musí zůstat v suchu. I přes dodatečnou ochranu pláštěnkou na batoh, se při dlouhých pochodech v dešti voda dokáže dostat téměř kamkoliv. Naprostým základem ve světě ultralightu jsou proto nejrůznější nepromokavé vaky, které vaše vybavení nejen udrží spolehlivě suché, ale navíc ho v nich můžete i efektivně zkompresovat a roztřídit. Někteří dobrodruzi dokonce do batohu nejraději vloží objemný nepromokavý liner, do kterého pak veškerou výbavu jednoduše naskládají.

Najednou se ale i batohy, které jsou již do deště předem vybavené. Jarní přeháňky a kratší deště s přehledem zvládne vodoodpudivý zátěr DWR, kterým jsou vybaveny batohy jako je Granite Gear Crown 2 60 či Mountainsmith Scream 55. Pokud však od batohu očekáváte vyšší míru odolnosti vůči dešti a vodě, tak budete muset sáhnout po vychytaných kouscích ze 100 % nepromokavých laminátových tkanin jako Dyneema®, X-Pac nebo Ultra. Batohy z těchto materiálů u nás najdete od amerického značky Hyperlite Mountain Gear a ukrajinského výrobce Liteway. Díky kompletní nepromokavosti a nenasákavosti pak netáhnete další hmotnost navíc v podobě vodou nasáklého batohu. Tyto tkaniny navíc poskytují skvělou oděru odolnost při minimální hmotosti.

Pokud se chcete zplna ponořit do světa outdoorvých materiálů, nenechte si ujít náš článek Není materiál, jako materiál – technický slovníček outdoorového nadšence.

Vychytávky a doplňky

Kromě základních vlastností, které jsme si již probrali výše samozřejmě ultralehké batohy nabízí i řadu dalších vychytávek a funkčních doplňků. Další tipy ohledně výběru batohu najdete v našem článku Domov na zádech: jak si vybrat ultralehký batoh.

Batoh můžete obohatit i o nejrůznější přídavné kapsy a přídavné úložné prostory, jako je například ledvinka Hyperlite mountain Gear Versa, kterou můžete připevnit na hrudní či bederní popruh. Na drobné vybavení, které chcete mít vždy při ruce se skvěle hodí i kapsa na ramenní popruh Liteway Lite Pocket X-PAC nebo Hyperlite mountain Gear Shoulder Pocket.

Zobrazen 1. – 32. z 81 výsledků

Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků nás doporučuje podle dotazníku spokojenosti za posledních 90 dní.
Mrkněte na naše recenze na Heurece.

Bezva zboži, rychlé dodaní
Anonym, před 3 dny
Bezproblémový nakup, skvělá komunikace a rychlé dodání, přehledný e-shop. Děkuji
Anonym, před 14 dny
  • Pružnost
Anonym, před 16 dny

×