31. 03. 2022

Domov na zádech: jak si vybrat ultralehký batoh

Tomáš Roztočil

Batohy odjakživa patří k nepostradatelným společníkům na všechna horská dobrodružství – neobejde se bez nich žádná výprava do neznáma od polární expedice až po rutinní výlet na hřeben. Za několik posledních desítek let přitom ruksaky prošly urychlenou evolucí, během které se z obrovských, těžkých a neforemných kožených vaků staly specializované kusy vybavení mnoha tvarů, rozličných materiálů a s všelijakými technickými doplňky.


Na hmotnosti, pohodlnosti a odolnosti batohu často závisí, jak si svůj vyvolený trek užijete. Není nic horšího, než když místo výhledů musíte myslet na to, jak se vám ostré popruhy nemilosrdně zarývají do ramen. Při prvním vybalování spacáku zjistit, že se vám nevratně rozjel klíčový zip, nebo dokonce s hrůzou zjistit, že se z vašeho batohu stala kabelka s jediným ramenním popruhem. Právě takové problémy a rizika si spousta tradičnějších turistů spojuje právě s ultralehkými batohy. V dnešním článku se proto pokusíme zjistit, zda jsou takové obavy na místě, zaměříme se na výhody a nevýhody ultralehkých batohů i na parametry, podle kterých si vyberete takový, který vám na vaši postavu i zaměření padne jako ulitý.

Bez zbytečností

Ultralehké batohy skvěle zapadají do konceptu trekování bez zbytečné zátěže. Hned na první pohled by mnozí mohli tvrdit, že jejich hlavní nevýhodou je menší kapacita a nosnost. Výčet výhod a nevýhod však v tomto případě zcela závisí na úhlu pohledu. Vyznavači lehkého kroku a dlouhých treků oceňují, že je odlehčené ruksaky nutí nad balením přemýšlet trochu jinak a úsporněji zatímco trampové, kteří si na výlet do lesa nezapomenou přibalit kotlík a několik konzerv jen nevěřícně kroutí hlavou. Ultralehkému batohu by se určitě zátěž kolem 30 kg nelíbila… ostatně ani vám. Než se tedy pustíte do čtení dalších řádků o vybíraní ultralehkého batohu, tak je na místě se na chvíli zamyslet, zda je vlastně minimalismus pro vás.

Pokud vás změna přístupu a batohu láká, ale obáváte se, že na ni zatím nemáte dostatečně lehké vybavení, tak nezoufejte – přechod na ultralight ještě neznamená, že byste hned museli vyměňovat celou svou skříň a veškeré vybavení na hory. Nejdůležitější totiž není, co všechno si na hory vezmete, ale především to, co necháte doma. Tipům na balení na cesty jsme se věnovali už v jednom z našich předchozích článků, ale pokud ho teď nemáte čas číst, tak vězte, že minimalismus není o sbírce drahé výstroje, ale především o přístupu a umění života bez zbytečností. Pokud máte jasno, nebo jste již na vlastní kůži poznali, jaké je to po horách kráčet s lehkostí, tak neváhejte a do světa ultralehkých batohů skočte po hlavě.

Co je lehké…

Nejprve pojďme smáznout ten nejrozšířenější mýtus o ultralehkých batozích a vybavení obecně – oblíbeným argumentem fanoušků obřích armádních krosen bývá stokrát omílané: „Co je lehké, to nic nevydrží.“ Taková pověra samozřejmě v dnešním světe technických materiálů nemá místo.

Odolnost ultralehkých materiálů samozřejmě ještě neznamená, že všechny batohy vydrží stejnou zátěž – každý je šitý za jiným účelem a má i jinou nosnost. Mezi ultralight batohy najdete „monstra“, která zvládnou náklad kolem hranice 20 kilogramů (například SD Flex Capacitor 40-60), ale i téměř průhledné ruksaky „chrty“ s čtvrtinovou nosností ideální na jednodenní akce či víkendové přechody. Pojďme si teď postupně projít jednotlivé vlastnosti a parametry, na které byste se při výběru lehkého batohu měli zaměřit.

Batohy Hyperlite Mountain Gear v podání našich ambasadorů Martina a Kuby z DvaNaTahu.

Materiál

V každém ultralehkém batohu se musí spojovat téměř neslučitelné – odolnost, minimální hmotnost, pohodlí a funkčnost. A právě této kombinace se výrobcům daří dosáhnout používáním těch nejmodernějších materiálů, jako jsou nepromokavé vícevrstvé lamináty X-Pac, Ultra či dokonce Dyneema® (která sice není pružná, ale snadno odolá vodě a je velmi odolná proti protržení) nebo tradiční polyamid (nylon) v je různých vylepšených verzích (Robic, Gridstop, Cordura, apod.)

Občas je nejlepší si daný materiál vygooglit, materiály a jejich vlastnosti se často schovávají za obchodními názvy, které samy o sobě nic neříkají. Houževnatost použitých látek a materiálů vám přiblíží hodnota denier (značená písmenem „D“; čím vyšší hodnota, tím většinou odolnější a těžší materiál). Více o samotných materiálech se můžete dočíst v jednom z našich předchozích článků.

Stejně jako u všech jiných parametrů i v případě odolnosti vždy myslete na to, že „účel světí prostředky“ – pokud například plánujete podnikat spíše kratší výpady na horské hřebeny, můžete sáhnout i po maximálně odlehčených modelech vybavených jemnějšími zipy a síťkami. Jestli se ale chystáte na několikaměsíční expedici někam mimo civilizaci, tak raději volte houževnaté a „blbuvzdorné“ batohy z materiálů, které jen tak něco nerozhodí. Taky nezapomeňte připočíst to, v jaké fázi odlehčování vybavení jste a jak lehké či skladné další prvky vybavení máte. Ostatně, pokud jste se aktivně pustili nebo se chystáte do odlehčování celého gearlistu, tak je moudré nechat výběr batohu až na závěr – budete mít lepší o jeho potřebné nosnosti a objemu.

Pokud primárně používáte pěnovou karimatku, myslete při výběru batohu na to, aby bylo kde ji připnout.

Designéři hmotnost šetří nejen pečlivým výběrem tkanin, ale také jejich funkčním rozmístěním. Na spodku batohu tak většinou najdete nejodolnější materiály a hmotnost se šetří až na méně namáhaných místech.

Kromě odolnosti a nízké hmotnosti se některé batohy navíc mohou pyšnit i různou mírou nepromokavosti, kterou oceníte zejména v deštivých oblastech. Ta může být zajištěna alespoň minimálně vodoodpudivým DWR zátěrem, jako je tomu u zde recenzovaného batohu Granite Gear Crown 60 či Mountainsmith Scream 55, nebo povahou samotné tkaniny. Tak je tomu například u zcela nepromokavého a nadstandardně odolného materiálu Dyneema®, který najdete na batozích od Hyperlite Mountain Gear, u batohu Montane Trailblazer LT 28, který je konstruován ze silikonizované nylonové tkaniny nebo u batohů od ukrajinského výrobce Liteway. Pokud chcete nepromokavý batoh, tak kromě materiálu je dobré sledovat, jestli má podlepené švy. Odolnost tkanin u batohů bývá podpořena technologií Ripstop, díky které se vám při zatržení nebude batoh párat a veškeré kritické švy navíc bývají zdvojené. Porozhlédněte se po naší nabídce a jistě sami uznáte, že jsme vybrali jen takové výrobce, kteří poměr hmotnosti a odolnosti neberou na lehkou váhu.

Konstrukce

Nosnost batohu, ale i jeho celková hmotnost se kromě použitých materiálů značně odvíjí od toho, jestli má batoh rám (zádovou výztuhu) nebo ne.

Rámové batohy mají na straně zad nejčastěji hliníkovou (případně plastovou) výztuhu. Ta zajišťuje lepší přenos zatížení do beder a díky tomu se batoh lépe nese i při větším zatížení. U rámových batohů bývají samotné materiály festovnější a celkový objem větší, prostě se u nich počítá, že v nich ponesete větší náklad. Pokud nejste opravdoví fanatici ultralightu, doporučujeme na delší cesty volit rámové batohy. U řady batohů můžete v případě potřeby výztuhu vyjmout. Mezi rámové batohy patří například Sierra Designs Flex Capacitor 40-60, Mountainsmith Scream 55, Hyperlite Mountain Gear Junction 3400 a Montane Trailblazer 44.

Bezrámové batohy jsou naopak bez jakékoliv výztuhy zad. Prakticky je můžete přehnout na půl či srolovat. To se může hodit, pokud batoh potřebujete použít jako kabinové zavazadlo do letadla a je na hranici povolených rozměrů – prostě jednoduše jej ”deformujete”. Ty nejlehčí batohy na trhu jsou právě bezrámové. Nesmíte ale u nich zapomenout, že při vyšším zatížení už nebudou tolik komfortní, protože většinu zátěže ponesete na ramenou. Řada z nich nemá vůbec bederní pás a polstrování zad (případně má, ale jsou řešeny hodně minimalisticky), proto je zde mnohem důležitější si batoh dobře nabalit, aby vás jeho obsah netlačil do zad. Jako polstrování bezrámových batohů se často používají pěnové karimatky například Therm-a-Rest Z Lite Sol nebo EVA 3 mm. Bezrámové batohy doporučíme spíše jen opravdovým nadšencům ultralightu nebo na cesty kratšího (víkendového) rázu. Mezi bezrámové batohy patří například Granite Gear Virga 2, Granite Gear Virga 26, Liteway Elementum Pack X-Pack, Liteway Gramless Pack X-Pack a Montane Trailblazer LT 28.

Za zmínku stojí i to, že některé značky jako například Granite Gear, Montane a Mountainsmith nabízí také specifické dámské modely. Ty jsou většinou dělané na menší postavu a mají jinak tvarované ramenní popruhy, aby batoh lépe sedl ženským křivkám.

Důležitým prvkem, co do praktičnosti patří taky konstrukční řešení víka (uzavírání batohu). Část ultralehkých batohů má rolovací uzavírání , to má zásadní výhodu v tom, že si u batohu jednoduše nadstavíte jeho objem do výšky. U rolovacího víka ale většinou nenajdete kapsu na zip, na kterou můžete být z klasických batohů zvyklí (dá se skvěle nahradit ledvinkou). Pokud se bez klasického víka neobejdete, volte tradičnější modely jako je GG Crown 2 a časem se víka můžete zbavit jeho odepnutím. Jde vám především o nízkou hmotnost, jednoduchost a bezkonkurenční odolnost? V tom případě neváhejte a jděte do ruksaku od Hyperlite Mountain Gear.

Vychytávky

Vždy se nejprve zamyslete nad tím, co vše od batohu vyžadujete, jak si věci balíte a kam se ho chystáte nosit.

Skvělou vychytávkou u většiny ultralehkých batohů je síťová kapsa na zadní straně batohu, ta je perfektní na nošení a sušení mokrých věcí, nepromokavé bundy, toaletní lopatky a dalších věcí, které chcete mít rychle po ruce nebo je nechcete dávat do hlavní komory.

Pokud jste rádi neustále v pohybu a chcete se vyhnout neustálému sundávání batohu a hledání věcí, tak se zaměřte na velké kapsy na bederním pásu, případně na další kapsy na ramenních popruzích.

Pokud batoh chcete používat jak na víkendovky, tak na delší cesty, hodí se mít možnost si batoh trochu přizpůsobit. Na to je skvělé již zmíněné rolovací víko, ale taky kompresní popruhy po stranách batohu, které poslouží také pro připevnění vybavení.

Na závěr je dobré sledovat detaily jako možnost připevnění trekových holí a kompatibilita s hydrovaky.

Objem a dálka

Dalším nanejvýš důležitým faktorem při výběru batohu je jeho objem, který se znovu úzce pojí se zamýšleným použitím. Výhodou mnoha ultralehkých batohů je jejich univerzálnost a flexibilita. Výrobci je často zcela záměrně navrhují tak, abyste se do nich hravě sbalili na víkend a o pár týdnů později bez větších problémů na cestu kolem světa.

Snad nejlepším příkladem takového univerzálního „nafukovacícho“ batohu je Flex Capacitor od Sierra Designs, který je u nás k dostání ve třech objemech, a to 25-40, 40-60 a 60-75 litrů. Tento model dokážete během pár chvil pomocí promyšleného systému popruhů zvětšit až o 20 litrů a útlý ruksak na dvoudenní výpravu tak v mžiku proměnit na pořádnou krosnu, do které se vejde například lezecké vybavení na víkend nebo gear na celý týden na horách.

Pokud máte ohledně velikostí jasno, tak už asi tušíte, že na celoroční používání to chce alespoň batohy dva.

Jeden budete potřebovat na rychlé, jednodenní výpady na hřeben a kratší dobrodružství. Pokud hledáte dobře padnoucí ruksak na celodenní výpravy, který vám nebude nijak překážet ani při svižném pohybu a běhu, tak sáhněte po modelu Montane Trailblazer o objemu 18 nebo 25 litrů, které pro vás máme i v dámské variantě. Pokud vás láká o něco klasičtější střih s objemnou a přehlednou komorou, tak vyzkoušejte odolný, pohodlný a skvěle propracovaný Dagger 22 od značky Granite Gear.

Druhý ruksak využijete při delších cestách – zde volba objemu závisí na tom, jak minimalisticky se zvládáte sbalit a na jak dlouhé výpravy vlastně vyrážíte.

V případě, že s ultralight backpackingem teprve začínáte, nebo se chystáte na delší výpravy, na kterých není supermarket v každém údolí, bych doporučil raději větší batoh s vyšší nosností, který bude pohodlný, i když si s sebou přibalíte nějaké ty zásoby nebo zbytečnosti navíc. Osobně se mi takto osvědčil Granite Gear Crown2 o objemu 60 litrů, který jsem již poctivě otestoval na dvou delších trecích v Norsku. Nešlápnete vedle ani s batohem Perimeter 50 od Granite Gear nebo s nepromokavým modelem Junction 55 od Hyperlite Mountain Gear. Zmíněné batohy lze navíc pomocí promyšlených popruhů snadno zkompresovat, a tak vám na zádech nebudou plandat ani ke konci treku, když už budete mít zásoby vyjedené.

Zkušenější minimalisté a příznivci kratších víkendových akcí pak ocení i modely pohybující s objemem pohybující se okolo 40 litrů. Pohodlný a skvěle promyšlený batoh z této kategorie je například Montane Trailblazer 30, Montane Trailblazer 44 nebo vychytaný a pohodlný Mountainsmith Zerk 40, který se nezalekne ani těch nejostřejších dobrodružství.

Doplňky k batohům

Mimo základní prvky nabízí někteří výrobci i vychytané organizéry či nepromokavé vaky, díky kterým si obsah batohu mnohem lépe uspořádáte.

Nebojte se sáhnout po kapsičce na ramenní popruh Shoulder Pocket od HMG či Liteway Lite Pocket X-PAC na vybavení, které potřebujete mít neustále po ruce (např. mobil) nebo třeba univerzální kapsu Versa, která poslouží jako modulární kapsa na zvětšení objemu batohu, ale zároveň také jako lehká ledvinka na krátké výlety z basecampu.

Pokud váš batoh není nepromokavý, tak jej můžete chránit lehkou a skladnou pláštěnkou nebo nepromokavou vložkou.

Hurá do kopce!

Možná se vám teď z naší nabídky tak trochu zatočila hlava. Tak složité vybrat ten svůj vyvolený batoh ale nakonec nebude! Sbalte si své obvyklé vybavení, vyrazte na hory a při chůzi do prvního kopce si zrekapitulujte, jaký typ výletů vás vlastně táhne, a co vás na vašem aktuálním batohu štve. Řešení na sebe určitě nenechá dlouho čekat a brzy si to již budete štrádovat na kopec s mnohem lehčím nákladem a o to širším úsměvem.

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×