17. 03. 2023

Gearlist nad zlato – jak si sestavit seznam ultralehkého vybavení

Tomáš Roztočil

Možná si teď říkáte, že na seznamy a statistiky vás příliš neužije. Spousta trekařů si detailní seznamy vybavení známé jako “gearlisty” spojuje s radikálními nadšenci do ultralight turistiky, kteří často maniakálně váží každý kus vybavení a pak si s nadšením sestavují pestrobarevné koláčové grafy, aby zjistili, kde ještě mohou shodit dalších pár gramů. V tomto článku bychom vás ale rádi přesvědčili, že gearlisty jsou opravdu pro každého, a to z několika jednoduchých důvodů.

Díky pečlivě připravenému seznamu vybavení nezapomenete žádný zásadní kus vybavení. Například se tak vyhnete nepříjemnému zjištění, které obvykle přichází hned po romantickém západu slunce někde na hřebeni – a to, že sice máte dostatek náhradních baterií do čelovky, ale samotné světlo jste nechali doma.

Na gearlistu přehledně uvidíte, kde se ve vašem batohu schovává “zakopaný pes” v podobě toho nejtěžšího nebo dokonce duplicitního vybavení. Gearlisty si můžete sdílet s vaším parťákem a možná odhalíte položky, které si můžete půjčovat. Získáte kompletní přehled o vaší výbavě na treky a ve výsledku tak třeba najdete způsob, jak odlehčit batoh bez dalších investic.

Takový gearlist pro třísezónní použití se většinou neliší ať vyrážíte na víkend nebo na měsíc. Proto si stačí seznam připravit jen jednou a při každé další výpravě vám při balení skvěle poslouží jako kontrolní seznam (checklist), ve kterém jen obměníte pár položek a přizpůsobíte jej specifikům cesty. Vyhnete se tak zdlouhavému přemýšlením nad každou maličkostí, strachu, že něco nemáte a zmatenému pobíháním po bytě do brzkých ranních hodin. Největší ”fuckupy” vznikají při balení se na poslední chvíli ve stresu, to pak člověk pro jistotu nahází do batohu vše, co doma má – s gearlistem tomu můžete předejít.

Teď už víte, že gearlist není zdaleka jen pro ultralightové fanatiky. Pojďme se tedy vrhnout z teorie do praxe a postupně se propracovat až k vlastnímu seznamu vybavení na míru vám i vašeho dobrodružství.

Kam s ním?

Můžete sáhnout po oldschool metodě a položky si jednoduše sepisovat na kus papíru nebo mít gearlist v elektronické podobě. Výhodou elektronického gearlistu je veliká úspora času, snadné sdílení s kamarády, možnost úprav a vylepšování, ale třeba i skutečnost, že ten elektronický jen tak neztratíte a hravě se k němu vrátíte i po několika letech.

Až se budete balit na další dobrodružství, tak pro jednou zkuste místo papíru využít celosvětově oblíbenou webovou aplikaci a našeho favorita lighterpack.com, kde si zvládnete za pár minut sestavit gearlist, který padne na míru nárokům vašeho dobrodružství i vás samotných. Aplikace je kompletně zdarma.

Lighterpack si nadšenci do ultralightu oblíbili díky tomu, jak je jednoduchý, přehledný a zároveň nabízí řadu funkcí, které vám umožní odhalit “závaží” zakuklené někde v hlubinách batohu. Můžete si v něm vytvořit libovolný počet gearlistů, a do nich přidávat vlastní vybavení společně s jeho reálnou hmotností. Toto vybavení se pak ukládá do databáze vašeho účtu, takže při tvorbě dalších seznamů už nemusíte věci vážit a položky složitě přidávat.

To ale není zdaleka vše! Lighterpack umí označit a třídit vybavení do kategorie worn, kam především patří oblečení a další drobnosti, které budete po většinu vašeho treku mimo batoh nosit na sobě. Užitečná kategorie je i consumables, kam se pro změnu řadí položky, kterých bude s počtem ušlých kilometrů postupně ubývat (třeba palivo na vaření, spotřebovatelné hygienické potřeby apod.). Pokud si teprve dáváte dohromady seznam věcí, které si následně chcete pořídit, tak si k jednotlivým položkám můžete přidat cenu a odkaz.

V rámci každého gearlistu si můžete vybavení rozdělit do kategorií, jako je například tzv. “velká čtyřka” – batoh, spacák, karimatka a přístřešek; nebo třeba oblečení, vaření, hygiena nebo elektronika. Na koláčovém grafu, který aplikace automaticke generuje, uvidíte, jaká kategorie je vám největší přítěží, a kde byste mohli zkusit nějakou přebytečnou váhu osekat.

Co nám naopak v Lighterpacku chybí, je mobilní aplikace a veřejná databáze gearlistů, kde by člověk mohl hledat inspiraci.

Pro tvorbu gearlistu ale skvěle poslouží i jednoduchý Excel dokument, který je možná zprvu složitější na zavedení vlastního systému, ale máte v něm naprostou kontrolu úplně nad vším.

Nadšence ultralightu pak často uslyšíte debatovat o tzv. hmotnosti základní výbavy (Base Weight). Tu vám Lighterpack počítá automaticky . Do této hmotnosti se nezapočítávají spotřebovatelné věci (consumables) (jídlo, voda, palivo na vaření) a oblečení, které budete mí nejčastěji na sobě (worn).

hmotnost vybavení – jídlo a vody – spotřebovatelné věci – oblečení a věci na těle = hmotnost základní výbavy

Jedno po druhém

Aplikaci máte otevřenou, podlahu v pokoji volnou a teď už nezbývá než se pustit do balení. Kde ale začít? Níže najdete některé základní kategorie vybavení, oblečení a dalších nezbytností, které by na výpravě žádného dobrodruha s citem pro lehkost opravdu neměly chybět. Tak hurá do toho!

Velká (těžká) čtyřka

Začněme tím nejnutnějším vybavení, bez kterého se neobjedete na žádné výpravě od krátkého dvoudenního výletu až po pěší cestu kolem světa. Řeč je o tzv. “big four” neboli velké čtyřce, ve které se většinou schovává to největší “závaží”

Batoh

Tak sem se vám bude muset vejít celý zbytek gearlistu. Právě proto je rozumné batoh pořizovat jako jednu z posledních položek – snáz se trefíte do potřebného objemu a nosnosti. Vlastnosti batohu dokážou zásadně ovlivnit celý váš následující zážitek. Dle ročního období, nákladu a dalších specifik akce si budete muset pečlivě zvolit ten pravý batoh a k tomu vám pomůže náš článek věnovaný výběru ultralehkého batohu. Do batohu nezapomeňte přibalit nepromokavé vaky, které všechno vaše vybavení a oblečení udrží v suchu i v těch největších průtržích mračen. 

Přístřeší 

Mnozí vyznavači ultralightu nejraději spí pod hvězdami. Jakmile ale na oblohou připlují dešťové mraky či hejna moskytů, tak se bez střechy nad hlavou neobejdete. Výběr toho správného přístřeší se bude odvíjet od povětrnostní situace ve vaší destinaci, ale i vašich vlastních nároků na pohodlí. Opravdoví nadšenci do ultralightu se s klidem uloží pod jednoduchý tarp, naopak milovníci klidného spánku zase budou vybírat mezi ultralehkými stany.

Karimatka a spacák

Střechu nad hlavou máte vyřešenou, teď už jen potřebujete sehnat pohodlnou postel. Co se týká spacáku, příznivci ultralight backpackingu téměř bez rozdílu volí peří, které nabízí bezkonkurenční poměr izolace a hmotnosti. I ve světě péřáků se však můžete snadno ztratit, a tak nezapomeňte sáhnout po tom správném spacáku vzhledem k ročnímu období i velikosti vašeho batohu. Odvážnější pak sáhnou rovnou po minimalistickém quiltu, který i při nicotném objemu a hmotnosti nabídne skvělou izolaci a komfort.

Při výběru a balení rozhodně nepodceňujte ani karimatku, která se postará o nezbytnou izolaci chladu od země. Mazaní trekaři, kteří moc dobře ví, jak je důležité vyspat se do růžova, pak nezapomenou ani na nafukovací polštářek, který vám při zachování minimální váhy zajistí kvalitní spánek i po těch nejtěžších dnech na treku.

Vaření a stravování

Bez pořádného jídla si dlouhé treky neumí představit snad nikdo z nás. Na žádném treku se tak neobejdete bez spolehlivého a lehkého vařiče a hrnce. Mezi nadšenci do ultralightu dnes vládne především neuvěřitelně lehký titan, naopak konzervativnější cestovatelé nedají dopustit na tradiční hliníkové ešusy. 

Co se týká samotného jídla, zkuste si připravit detailní jídelníček den po dni, třeba jako my na našem treku napříč Islandem. Chytře připravené a rozdělené potraviny vám ušetří spoustu starostí i zbytečné kručení v břiše. Skvělou volbou na ultralehká dobrodružství nebo jako zpestření jídelníčku jsou lyofilizované pokrmy, které skoro nic neváží, jsou skladné a přitom z nich během deseti minut vykouzlíte vydatné a dobré jídlo jako z restaurace.

Ve vaší polní kuchyni by samozřejmě neměl chybět ani (alespoň minimalistický) nůž a nějaký ten příbor, kterým se po dlouhém dni na nohou spokojeně najíte.

Aby vám ranní káva nepřipomínala včerejší těstoviny s tuňákem, zvažte přibalení houbičky a saponátu/mýdla na umytí svého nádobí. Některá outdoorová mýdla navíc můžete použít i na umytí sebe sama nebo na praní.

V neposlední řadě nezapomeňte na zapalovač – výborně se osvědčil například malinký a spolehlivý zapalovač od firmy BiC.

Oblečení

Každá výprava samozřejmě klade i odlišné nároky na oblečení. Jako ve všech ostatních kategoriích se i u oblečení snažte minimalizovat objem a hmotnost (na víkendový přechod opravdu nepotřebujete čtyři trička ani troje kalhoty). Volte především moderní technické materiály, které bývají rychleschnoucí, odolné a zároveň lehké, ale nebojte se ani tradiční merino vlny.

Při cestách na jih si s klidem v srdci můžete zabalit jen triko, lehkou mikinu a nějakou tu nepromokavou bundu, to kdyby vás někde v horách stihla letní bouřka. Pokud však míříte na sever, tak se vám i v létě často bude hodit lehká a dobře sbalitelná péřovka a když přijdou dlouhé deštivé dny, tak vaše nohy ochrání nepromokavé ponožky. Stejně jako u jiného ultralehkého vybavení jde i u oblečení především o univerzálnost. Milovníci ultralightu si proto často paradoxně zabalí více tenčích vrstev, které pak dle podmínek vrství a obměňují. Na delší traily si místo větší kupy oblečení nezapomeňte přibalit již zmíněný univerzální prací prostředek, díky kterému si i na cestě kolem světa vystačíte se stejným množstvím oblečení jako na víkend

Zásadní kusy vybavení

Na dlouhých pochodech ale budete potřebovat ještě spoustu dalšího vybavení. V první řadě pamatujte, že každý kus výbavy byste před zabalením do batohu měli několikrát otočit v rukách a zamyslet se, jestli ho opravdu potřebujete a zda by jeho funkci nezvládl pokrýt nějaký další kus výbavy, který toho zvládne ještě mnohem více.

Skvělým příkladem takové univerzální výbavy, který si našel oblibu u ultralight hikerů, jsou trekové hole. Tento zdánlivě samoúčelný kus výbavy především šetří vaše kolena a pomáhá se stabilitou v těžkých technických pasážích vysoko v horách nebo při brodění řek, ale zásadní roli dnes hraje i při stavbě ultralehkých přístřešků. Drtivá většina moderních tarpů ve své konstrukci počítá s trekovými hůlkami – je to prosté… ve dne se o ně opřete a v noci se o ně opře vaše přístřeší. Pokud se pak chystáte do zimních podmínek, nebo vysoko v horách čekáte traverzy sněhových polí, tak byste rozhodně neměli zapomenout na nesmeky, které vám s trochou zkušeností společně s holemi dodají jistotu i na sněhových a namrzlých terénech. 

Co se týká elektroniky patří k zásadní výbavě zejména čelovka, bez které se ztratíte v lese i ve vlastním batohu. Kromě papírové mapy se vám navíc jistě bude hodit i ta elektronická, která vás díky GPS navigaci vyvede i z té nejhustší mlhy – s oblibou používáme spolehlivé a detailní Mapy.cz, ale v náročnějších podmínkách, kdy dotykové displeje již nespolupracují či na řidítek kola oceníte i samostatnou GPS navigaci. Veškerou elektroniku přitom musíte napájet. V lese příliš zásuvek nenajdete, a tak sebou na veškerá delší dobrodružství pravděpodobně budete muset přibalit i nějakou tu ultralehkou powerbanku.

Výčet klíčového vybavení na váš trek však tímto zdaleka nekončí. Chystáte se do arktických podmínek? Pak dost možná budete muset svou nafukovací karimatku podložit další izolační vrstvou – pěnovou karimatkou. Míříte do krajin moskytů? Pak se neobejdete bez repelentu a moskytiéry. Čeká vás proměnlivé počasí a možná i sníh? Nepromokavé ponožky vám dost možná zachrání nohy… Každý trek s sebou přináší řadu osobitých výzev, na které je třeba se řádně vybavit – jak při tom ušetřit váhu? To už je na vás a vaší vynalézavosti – mnohé tipy ale můžete najít na našem blogu nebo v našem podcastu Život na treku.

Jako doma

V tuto chvíli by vám již žádné klíčové vybavení v batohu chybět nemělo. Jaké by to bylo ale dobrodružství bez nějakého toho “comfort itemu” neboli předmětu, který vám na cestách bude dělat radost a udržovat tu správnou morálku potřebnou ke šlapání do kopců. Vypravěči s sebou rádi nosí třeba jednoduchý deník a tužku, při deštivých a odpočinkových dnech můžete zahánět trudomyslnost nějakou jednoduchou společenskou hrou, jako jsou kostky či karty. Kafaři a čajíčkáři zase nedají dopustit na svůj oblíbený plecháček, překapávač na kávu nebo kávu Drip It. Udělejte si proto radost a nějakou tu “zbytečnost” navíc si bez výčitek přibalte – zkuste se jen držet pravidla, že by se mělo jednat opravdu o jediný předmět a samozřejmě zvažte i jeho hmotnost. Dost možná se při takovém výběru zamyslíte i obecně nad svým vztahem k věcem, kterými se v každodenním životě obklopujeme – o tom ale zase jindy.

Očekávání vs. realita – od prvního kroku až do cíle

Ať už váš gearlist před odjezdem bude vypadat jakkoliv, tak na sebe v první řadě nebuďte příliš přísní a pamatujte na to, že dokonalý seznam vybavení jednoduše neexistuje. Čím delší váš trek bude, tím více se podmínkám na místě budete muset přizpůsobovat nejen v komfortu vašeho domova ale především přímo za chůze. Ne nadarmo rádi říkáme, že k dobrodružstvím v přírodě přistupujeme s lehkostí – to totiž neplatí jen o našem vybavení, ale i o celkovém konceptu ultralightu. Nakonec se s lehkým vybavením naučíte pracovat po svém a i ty náročnější situace zvládnete s minimem. 

Níže najdete dva příklady gearlistů: jeden obecný a druhý aplikovaný na konkrétní trek a jeho specifika. Berte je třeba jako odrazový můstek pro svá vlastní dobrodružství.  

Seznam č. 1

Náš první gearlist může posloužit jako obecný nástřel základního vybavení na treky. Zkuste si ho projít položku po položce a zamyslete se nad tím, jak moc se náš návrh překrývá s tím, co už běžně do přírody na zádech nosíte, a jaké konkrétní položky byste mohli nechat doma. Při sestavování gearlistu, jsme mysleli na nejnižší možnou hmotnost ale i dostatek teplého oblečení do horských podmínek. Ukázkový gearlist je dimenzován na trekování během jara až podzimu. Při použití teplejšího spacáku (např. X-Lite 300) a s nějakou tou vrstvou navíc byste s uvedeným vybavením měli zvládnout i teploty kolem nuly. Gearlist je navíc sestaven pro zkušenější solo trekaře, kteří se v horách musí spolehnout jen sami na sebe.

Seznam č. 2

Ze základního gearlistu jsme vycházeli i při přípravě seznamu vybavení na makedonský High Scardus Trail. Trek byl plánovaný na začátek léta. Gearlist je sestav pro teploty do 5 °C a to opravdu komfortně, a tak může skvěle posloužit jako inspirace na dlouhé horské treky od jara až do podzimu. V tomto případě jsme plánovali vyrazit ve dvou lidech a cestu si pořádně užít, a proto mají některé položky uvedeny poloviční hmotonost. V seznamu tak najdete dostatek náhradního oblečení i do dlouhých deštivých dnů a vyloženě komfortní položky, jako je nafukovací polštářek či podsedák, na kterém posvačíte a náležitě se můžete kochat výhledy do krajiny i na chladných kamenech.

Další nálož inspirace najdete v 13. dílu našeho podcastu s Pavlem Sabelou, se kterým jsme diskutovali o vybavení, které se mu osvědčilo na dálkových trailech. Pavel je velký fanatik do ultralehkého vybavení a již dokončil velkou trojici amerických treků (Tripple Crown of HIking) v celkové délce přes 12,5 tisíc kilometrů.

Další inspiraci pak můžete najít v našem 19. díle podcastu, kde jsme si ukázali, jak takový nabalený batoh může vypadat.

Konečně: z ložnice pod tarp

Jestli jste dočetli až sem, tak již máte veškerou teorii ohledně gearlistů v hlavě. Teď je tedy na čase dostat ji do praxe – do batohu, do přírody, za dobrodružstvím. Pokud se chystáte na svůj první větší trek, zkuste se pořádně zamyslet nad tím, zda s sebou opravdu netáhnete zbytečnosti, ale především si zkuste představit konkrétní podmínky, do kterých míříte a nároky na vybavení. V první řadě ale hlavně vyražte! Domů se vrátíte nejen s mnohem lepší představou, co si zabalit příště, ale především s kupou nedocenitelných zážitků a zkušeností, které na žádném gearlistu nenajdete.

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×