23. 05. 2023

Co byste měli vědět, než vyrazíte na první dálkový trek?

Martin Benc

Dálkové treky lákají čím dál více dobrodruhů. I Česko zažilo díky Stezce Českem opravdový boom a pokud se koukneme na počet Čechů, kteří vyráží na Pacifickou hřebenkovku či pouť do Santiaga, budeme mluvit přinejmenším o stovkách. Romantika zalesněné krajiny a impozantních západů slunce za horskými štíty se ale může rázem proměnit v peklo, kdy si budete přát, abyste mohli datlovat excelovské tabulky z pohodlí vyhřáté židle korporátní kanceláře. Pojďme se podívat na pár tipů, které vám pomohou na cestě stát se opravdovými thru-hikery.

Motivace

Každá činnost v našem životě je dělána z nějaké motivace a impulzu, ať už je to chození do práce, nebo okopávání záhonů. Činnosti děláme z určitých důvodů a za konkrétním cílem, tak by tomu mělo být i u dálkových pochodů. Motivací vám může být krásná příroda, zlepšení fyzické kondice či čas popřemýšlet nad osobními problémy. Každý má motivaci jinou, ale vždy byste měli vědět, proč jste se na cestu vydali a co od ní očekáváte. Přinese vám ve finále stejně něco jiného, ale když se dostanete do těžké, krizové situace, budete vědět, zda to pro vás má smysl.

Řada thru-hiků přesahuje svou délkou 1000 kilometrů, to znamená, že na cestě strávíte i několik měsíců. Každodenní motivace je ve finále ta nejdůležitější. Pokud se hned od startu upnete na cíl, který má přijít až za půl roku, je to cesta do pekel. Dávejte si dílčí cíle, kterých na trase budete dosahovat, ať už se jedná o cíle v rámci hodin, například vylézt do sedla, kde se odměním svačinou a do večera už to bude jen z kopce, nebo dnů – pozítří dojdu do města, kde si dám burger a pivo a zkouknu další epizodu oblíbeného seriálu na Netlixu. Ve finále zjistíte, že cesta je cíl.

Plánování

Pohyb v horách představuje i jistá rizika. Vždy byste měli mít základní přehled o tom, co vás na dané cestě čeká hlavně co se týče výškového profilu, terénu, klimatických podmínek a potřebného času ke zdolání. Buďte realističtí a raději si nechte časovou rezervu. Od toho můžete odvíjet už konkrétní kroky v plánování. Buďte flexibilní a připraveni improvizovat, plány se během cesty určitě aspoň v nějakém ohledu změní. Zjistíte, že některá z chat, kterou jste si vybrali k doplnění energie je zavřená (i když strejda Google říká, že ne), nebo že vám jednoduchý kilometrový úsek v mapě zabere ve skutečnosti dvě hodiny pochodu.

Netahejte zbytečnosti

Špatné počasí vás může chytit prakticky kdekoliv. Nepromokavá bunda, přístřešek (pokud spíte venku), dostatečně teplý spacák a mnohé další je klasika, kterou byste měli mít v batohu vždy. Nicméně pokud si trasu dobře naplánujete, zjistíte, že nepotřebujete na přechod Madeiry tahat cepín a lano a naopak na polární výpravu havajskou košili. Je dobré se soustředit nejen na váhu jednotlivých položek, ale i na množství a jejich praktičnost, například si bez problému vystačíte se dvěmi merino triky a nemusíte tahat pět klasických bavlněných. Lehký batoh vám dopřeje komfort pohybu a nebudete se trápit v každém kopci. Také zvládnete větší porci kilometrů v průběhu dne a o to míň zásob jídla potáhnete do dalšího města. Vše jde ruku v ruce.

Vyzkoušejte si své vybavení

Není nic horšího, než přemýšlet ve špatném počasí, jestli vaše bunda zvládne celodenní déšť nebo spacák teploty pod bodem mrazu. Kvalitní vybavení je drahé, ale usnadní vám život. Kvalita ještě ale neznamená, že vám daný produkt bude vyhovovat. Například zjistíte, že místo tarpu byste raději ocenili komfort v podobě kompletně uzavíratelného stanu nebo že batoh vám nesedí perfektně na zádech. Každému vyhovuje něco jiného a cestu si musí najít každý sám. Gear listy od zkušených hikerů berte pouze jako inspiraci, nikoliv jako návod, co byste si měli určitě pořídit.

Regenerace a psychická pohoda

Jídlo a pití je na cestách takový malý zázrak. Dokáže vám pomoct s bolavýma nohama i zlepšit náladu, opravdu. Kdo nezažil doslova euforii po tom, co si dal pizzu a colu, neví, o čem mluvíme. Prázdný žaludek má negativní vliv na vaši psychiku, zvyšuje únavu, tělo nedostává potřebné živiny a energii. To má za následek celkovou podrážděnost, kdy máte chuť někoho zabít. Také kvalitní strava a hydratace dopomáhá odbourávání laktátu a urychlení regenerace. Neměli byste zapomínat na kvalitní spánek, i ten pomůže udržet tělo dlouhodobě v zátěži a předcházet zraněním. V neposlední řadě věnujte dostatečnou péči svým chodidlům. Pohorky nechte doma a zvolte lehké a prodyšné trailovky, v dešti klidně v kombinaci s nepromokavými ponožkami. Pokud trpíte na otlaky, nezapomínejte chodidla pravidelně větrat při každé pauze, případně mazat vyživujícími mastmi. Masáž s malým míčkem či chození kolem stanu naboso pomůže uvolnění svalstva a několikaminutové protažení není také od věci.

Hike your own hike

Trekování není závodění. Je pěkné si říct hned z kraje, že jsem udělal za dva dny 100 kilometrů, ale pokud mě jich čeká dalších 4000, měl bych jít na to s rozvahou. Přepálený start vás zpravidla dožene a únava bude ten nejmenší problém. Bolavá kolena, natažené achilovky či puchýře až do masa, to vše může být následkem nesmyslné kilometráže. Pokud to jde, dávejte si první dny čas na rozehřátí a nikam se nežeňte. Neměřte síly s ostatními, je to váš trek a ten si máte užít naplno. Naučte se neřídit názory druhých. Chcete zakempit už v poledne u pěkného jezera, ale ušli jste jen 10 kilometrů? Nebo naopak chcete den trochu protáhnout, abyste byli ráno ve městě na snídani? Je to jen na vás, hikování má být zábava, ne povinnost.

Rozpočet

A kolik tě to stálo? Tak to slyší snad každý, kdo podnikl nějakou větší výpravu. Peníze, ač to možná neradi slyšíte, jsou důležité i při pobytu v horách. Na vaši cestu byste měli mít dostatečný budget včetně rezervy. Neřekneme vám, kolik to je, protože záleží na destinaci, délce pobytu a míře komfortu. Počítejte ale s tím, že se vždy vyskytnou nečekané výdaje. Ať už se jedná o zničení vybavení, nebo neplánované návštěvy hotelu za špatného počasí. Jestli jsme se na našich cestách něco naučili, je to neřešit výdaje. Všechno pochopitelně s mírou a v rámci finančních možností, ale raději si užijeme super trek se vším všudy a pak si odpustíme pár návštěv barů v Česku než naopak.

Tipů a rad bychom měli celou řadu a každá kategorie by vydala samostatný článek, v minulosti jsme se už nejrůznějším tématům věnovali a naleznete je na našem blogu. Další nálož inspirace naleznete v našem podcastu. Nezapomínejte, že nejdůležitější je ale překonat strach a vyrazit, dobrodružství na vás čeká už za prvním kopcem!

Související články z našeho blogu

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×