22. 11. 2023

Co by nemělo chybět v ultralehké lékárničce

Petra Kovalčíková

Nezáleží na tom, jestli se vydáváte na krátkou víkendovku ve známém prostředí, nebo vás čeká měsíční trek v zahraničí, bez lékárničky vybavené alespoň těmi základními potřebami se může i malý puchýř proměnit v bolestivé peklo.

Na druhou stranu, pokud stejně jako boxer před zápasem prochází i vaše vybavení pečlivým vážením, musíte si obsah lékárničky dobře promyslet. Nicméně i lékárnička na dlouhý trek může být relativně minimalistická, jelikož se jedná o zboží, které po spotřebování jednoduše dokoupíte prakticky v každém městě nebo vesnici po cestě. V tomto článku se podíváme, jak by mohla vypadat taková základní lékárnička ultralight nadšenců, kteří neradi pokoušejí švy svého batohu a nosnost svých beder, ale zároveň nechtějí spadat do kategorie stupid light.

Základem všeho je vědět, k čemu obsah lékárničky slouží a umět jej použít. Znalosti si sebou nosíme všude a naštěstí neváží ani gram, takže ať už se vydáte cestou samostudia nebo odborných kurzů, alespoň základní znalost poskytnutí první pomoci by měla být ve výbavě každého hikera. A teď už se po nezbytném úvodním poučení pojďme vrhnout na tu slibovanou ultralehkou lékárničku!

1. Dezinfekce

Jakou vybrat? Na cestu se dá pořídit šikovná drobná lahvička Betadine, jedná se o jodový roztok, což je dezinfekce vhodná jak na kůži, tak na sliznice. Jen je potřeba dávat pozor na možné alergické reakce.

Další variantou je 3% nebo méně procentní roztok peroxidu vodíku. I tato dezinfekce je použitelná jak na kůži, tak na sliznice. Její výhodou je, že při kontaktu s nečistotami šumí a pěna s sebou nechtěný materiál hezky odnáší. Nevýhodou je možné pálení. Oxidační reakce zároveň přináší do rány teplo – toho se ale nebojte, je to běžná reakce.

2. Sterilní gázy a náplasti

Ačkoliv je příroda očistná pro duši, otevřeným ranám její prostředí moc neprospívá. Abyste zakryli jakoukoliv otevřenou ránu, je třeba mít ve své výbavě sterilně zabalený krycí materiál

3. Steri-stripsy

Pokud jste o steri-stripsech ještě neslyšeli, tak se jedná o výbornou pomůcku při drobných poraněních, která prakticky nic neváží, ale dokáže hodně pomoct. Steri-stripsy jsou tenké sterilní lepící proužky, které se používají pro zavírání menších tržných nebo řezných ran. Minimalizují nejen dobu hojení, ale i tvorbu jizev.

4. Obinadlo a trojcípý šátek

Alespoň 1 špulku elastického obinadla by měl s sebou mít každý horal pro případ podvrtnutého kloubu k jeho znehybnění nebo ke kompresi v případě krvácení. Stejně tak šátek pro případ potřeby fixace nebo zavěšení bolavé horní končetiny.

5. Lepicí páska – Duct Tape

Lehká a kompaktní páska pro připevnění obvazů vás bude stát jen pár gramů a najdete pro ní využití nejen při opravě vás, ale i vašeho vybavení. Většina thru-hikerů si ji lepí např. na trekové hole, aby byla stále po ruce.

6. Náplasti na puchýře / leukoplast

Puchýřům chcete v první řadě předejít dobrou obuví a kvalitními ponožkami. Ani ostřílení hikeři se jim ale čas od času nevyhnou. Co dělat, když už je puchýř na světě nebo tušíme, že by se mohl objevit, protože jsme ty nové boty přece jen moc neprošlápli? Gelové náplasti napodobující vlastnosti kůže vám v tomto případě mohou zachránit krk! Ehm… tedy chodidla.

Další možností, jak předejít nebo se vypořádat s už vzniklými puchýři, je mezi hikery populární leukoplast. Tu zároveň můžete použít i k fixaci různých bandáží a obvazů při poranění.

7. SPF

Nejen kožaři, ale i turista by se měl bát spálenin od pražícího slunce. Okamžité zčervenání a noční pálení kůže není jediným důvodem, proč se přes den pořádně namazat. O dlouhodobých dopadech slunečního záření na kůži už určitě slyšel každý, používání krémů s SPF (Sun Protection Factor) je základní prevence proti předčasnému stárnutí kůže až po rakovinu kůže. SPF s minerálním filtrem (například zinkem) je bezpečný pro vás i pro naši planetu.

8. Repelent

Nevím, podle čeho si komáři hledají své oběti, ale určitá část populace bývá po návratu z přírody tečkovaná od komářích štípanců jako beruška. Tak proč se tomu nevyhnout? Navíc nejde jen o otravné komáry, ale také o další hmyz přenášející nemoci. Například taková Lymská borelióza přenášená klíšťaty může velmi rychle ukončit vaše dobrodružství a dlouhodobě vám ovlivnit kvalitu života. Pokud cestujete do více exotických zemí, doporučuje se kupovat repelent až na místě, protože ty dovezené nemusí vždy účinně fungovat na všechny místní krvelačné bestie.

9. Alu-folie

Pokud se můžete plně spolehnout na svoje teplé vrstvy, které v případě nouze můžete obětovat, alu-folie plně nutná není.

10. Rukavice

Pro případ kontaktu s krví, nebo vlastně čehokoliv nebezpečného na dotyk, se hodí mít pár rukavic (ideálně alespoň 2 páry v případě roztržení) v batohu.

11. Nůžky

Stačí naprosto drobné manikúrní nůžky, které se dozajista budou hodit nejen při střihání obvazu a manikúře na cestách. Nůžky lze ve většině případů nahradit i malým praktickým nožíkem.

12. Léky

Léková část lékárničky je velmi individuální. Před dlouhými zahraničními a exotickými výpravami je dobré se vždy poradit s vašim praktickým lékařem, který vám v případě potřeby může doporučit i léky na předpis (například antibiotika nebo léky k prevenci výškové nemoci). Nicméně alespoň pár volně dostupných léků na základní potíže by nemělo chybět v žádné cestovní lékárničce:

  • Léky na bolest a horečku – např. ibalgin nebo paralen
  • Léky proti průjmu – např. živočišné uhlí a endiaron
  • Léky proti nachlazení či chřipce – např. coldrex nebo modafen
  • Léky na alergie (antihistaminika) – např. zyrtec nebo analergin
  • Doplňky proti křečím a vyčerpání – hořčík (v dobře střebatelné formě) v podobě tabletek nebo šumáku proti křečím, hroznový cukr jako rychlý zdroj energie
  • Běžně užívané léky

Na většinu výprav není nutné sebou tahat celou krabičku nebo balení léků, většinou postačí jedno platíčko nebo pár tabletek, které v případě spotřebování dokoupíte v dalším městě po cestě. Necháváte-li tabletky v originálním platíčku, doporučujeme jej před cestou podlepit obyčejnou lepící páskou, aby vám jednotlivé pilulky náhodou nevypadly. Většinu léků je také možné uchovávat v malých rychlouzavíratelných sáčcích. V takovém případě si je ale nezapomeňte popsat permanentním fixem, abyste si pak nedopatřením nevzali paralen na průjem nebo zyrtec na bolest zubů.

Do čeho to všechno zabalit?

Pokud si sestavujete lékárničku sami, bude pro ni potřebovat nějaký praktický přepravní obal. Pokud bude alespoň částečně nepromokavý, je to velkou výhodou. Ideální může být například Sea To Summit Lightweight Dry Bag First Aid 1L nebo Sea To Summit Hydraulic Packing Cube.

Tenhle seznam by měl sloužit především jako inspirace, určitě se nejedná o návod pro všechny a na všechny vaše plánované výpravy a cesty. Každý by měl v obsahu lékárničky zohlednit především své potřeby a specifika své cesty. Nicméně pro lékárničku rozhodně neplatí základní pravidlo ultralightu “Co jsem jednou nepoužil, to už příště neberu”.

Autor článku: Michaela Bártová
Korektura: Petra Kovalčíková

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×