29. 03. 2023

Vaky a organizéry

David Czempka

Pořádek dělá nejen přátele, ale i spokojený trek. Právě proto jsme do naší nabídky zařadili spoustu různých praktických úložných systémů od léty prověřených nepromokavých vaků od Sea to Summit přes kompaktní vaky s kompresními popruhy až po organizéry HMG Pods lehké jako pírko. Pojďme se teď krátce podívat na to, jak a kam se vším tím vybavením, které jste si napsali do gearlistu.

Je to v pytli, je to v suchu

Nepromokavé vaky zvané také drybagy a organizéry patří mezi základní výbavu každého nadšence do ultralightu. Díky své vybavení efektivně ochráníte před vodou i v nekonečném dešti a navíc si ho rozdělíte do úhledných balíčků, díky kterým se už v batohu jen tak neztratíte. Schováte do nich vše, co na treku musí zůstat bezpodmínečně v suchu od péřových spacáků a oblečení přes jídlo až po drobnou elektroniku či doklady.

Mezi osvědčené výrobce lehkých, odolných a spolehlivých nepromokavých pytlů patří Sea To Summit, který v naší nabídce drybagů doslova kraluje. Vybírat u této značky můžete mezi modely Lightweight nebo Ultra-Sil.

Vaky z řady Lightweight se vyznačují odolnějším materiálem a vyšším vodním sloupcem, ale jsou o něco těžší. Hodí se na náročnější podniky, kde se vaše vybavení může dostat do přímého kontaktu s živly a oděrem, jako je třeba bikepacking nebo pokud plánujete vak nosit připevněný venku na batohu. Pokud vám nejde o každý gram, ale chcete co největší životnost, je tohle ta správná volba.

Série vaků Ultra-Sil vám naopak nabízí skvělou ochranu proti vodě při mnohem lepší váze, takže bude jasnou volbou pro nadšence ultralightu a dlouhých treků.

Pokud chcete objemné věci sbalit do opravdu miniaturních balíčků, tak vám skvěle poslouží nepromokavé kompresní vaky eVac Compression Dry Bag UL (lehčí varianta) nebo eVac Compression Dry Bag (odolnější varianta).

Hlavně organizovaně

Kromě pevných nepromokavých vaků najdete v nabídce Sea to Summit i síťované vaky, které zajistí skvělou organizaci věcí v batohu, snáz v nich odlišíte obsah a zpravidla mají lepší váhu. Ideální jsou také na přehledné balení oblečení do nepromokavých batohů z různých technických materiálů.

Novinkou v naší nabídce jsou lehké voděodolné pouzdra Hydraulic Packing Cube, které jsou perfektní na drobnou elektroniku, na hygienu jako hygienická taštička, na oblečení a další věci, které chcete chránit před vlhkostí a nečistotami.

Veškeré nepromokavé vaky, pytlíky a obaly se vyrábí v mnoha různých velikostech, a tak si do nich pohodlně zabalíte vše od powerbanky až po péřový quilt či spacák, kde zároveň poslouží jako kompresní vak – u jednotlivých spacáků se stačí podívat do našich doporučení. K organizaci vybavení v batohu existují dva různé přístupy – buď si vybavení můžete přehledně rozdělit do několika menších drybagů, nebo si pořídíte jeden velký drybag, který poslouží jako nepromokavá vložka do batohu.

Každý gram nad zlato

Pokud patříte mezi skalní příznivce ultralightu, tak jistě znáte značku Hyperlite Mountain Gear (HMG), která se pyšní jedněmi z nejlehčích a přitom nejodolnějších kusů vybavení ze skoro až kosmického materiál Dyneema (DCF). V naší nabídce najdete například jejich vyhlášené organizéry na vybavení HMG Pods, což jsou organizéry opatřené zipem, jejichž tvar přesně kopíruje průřez batohů Hyperlite Mountain Gear. V nabídce HMG najdete i ale i ultralehký nepromokavý vak na vybavení.

Další články

Přejít na blog

×