08. 11. 2023

Toaks

Petra Kovalčíková

Značka TOAKS se jmenuje po svém sídle v kalifornském městečku s poetickým názvem Thousand Oaks. Jejich titanové ešusy, hrnky, hrnce a další vybavení, jako jsou například titanové stanové kolíky, si za více než dvacet let jejich fungování našly své pevné místo na trhu i v srdcích milovníků ultralightu.

Z vesmíru na talíř

Možná se teď ptáte, proč by vás měl titan jakožto materiál na nádobí vlastně zajímat? Titan je materiál, který si nejprve našel cestu do vesmíru. Je to totiž neuvěřitelně pevný materiál, který oproti oceli a hliníku stačí používat v mnohem menším množství při zachování stejné pevnosti – díky tomu jsou výrobky z něj neuvěřitelně lehké a přitom odolné. Právě proto si titan rychle oblíbili i ti, kteří vyráží na dlouhé treky a snaží se minimalizovat váhu svého vybavení. S výhodou titanu však souvisí i jeho hlavní nevýhoda – tenká vrstva kovu, která nebývá potažená nepřilnavou vrstvou, nedokáže při vaření teplotu rozprostřít příliš rovnoměrně, a tak se titanové hrnky, hrnce a ešusy nejlépe hodí především na vaření vody. Pokud si na treku chcete vařit složitější pokrmy, tak budete muset být trochu opatrnější, abyste je v titanovém nádobí nespálili. Osobně se nám však ověřilo, že na titan si zvykne snad každý a ušetřená hmotnost za to opravdu stojí.

Lehká strava na těžké treky

Jestli si na treku neodpustíte po ránu šálek horké kávy a večer zase vydatnou večeři, tak jistě přemýšlíte, kde nějaký ten gram ušetřit. Díky ešusu či hrnku z titanu to zvládnete hravě. Při snaze shodit nějakou tu váhu z batohu je vždy třeba přemýšlet nad univerzálností vašeho vybavení, a proto jsme si u nás v Travelight oblíbili TOAKS ultralehký titanový hrnec s pánvičkou o objemu 1,1 litru, který potěší i ty, kteří si na cestách vyvařují opravdové lahůdky. Pokud se považujete spíše za minimalisty, tak si však hravě vystačíte i s ešusem TOAKS ultralehký titanový hrnec 900 ml, který se vyrábí i v širší a mělčí variantě.

Kuchyně jako pírko

Kromě titanových ešusů a hrnků najdete v nabídce TOAKS i další titanové kuchyňské vybavení na cesty. Jeden z drobných kusů vybavení, který však nesmí chybět v kuchyni žádného dobrodruha, je i titanová lžíce nebo skládací titanová lžičko-vidlička. A pokud jste z velkých a těžkých plynových systémů přešli na minimalistické a přitom spolehlivé vaření na tekutém lihu, tak jistě oceníte i neuvěřitelně lehký TOAKS titanový lihový vařič. Pro opravdové zálesáky je k dispozici TOAKS titanový dřívkáč, který můžete nakrmit všemožným přírodním materiálem. Při vaření na plynu i lihu byste však nikdy neměli zapomínat na kvalitní a ultralehké titanové závětří, díky kterému ušetříte plyn a s klidem si uvaříte i na exponovaných hřebenech.

Další články

Přejít na blog

×