29. 03. 2023

Podlážky

David Czempka

Ultralehké stany a přístřešky šetří váhu, kde se jen dá a to i na tloušťce materiálu podlahy. Proto pokud chcete maximálně prodloužit životnost podlahy vnitřního stanu a v terénu nechcete složitě vybírat ideální místo bez kamínků a větví, bude se vám podlážka hodit. V zásadě se nabízí originální podlážky (footprint) např. od Big Agnes, DD Hammocks či Sea To Summit dělané pro konkrétní modely stanů nebo oblíbená, lehká, skladná a levná fólie Tyvek.

Možná si říkáte, proč podlážka není ke stanům dodávaná přímo od výrobce a proč byste si vůbec nějakou měli pořizovat. Odpověď je jednoduchá – oproti zabudované podlážce stanu je samostatná podlážka mnohem univerzálnější a stejně jako klasická podlážka ochrání vaši nafukovací karimatku před zašpiněním či propíchnutím. Navíc s přídavnou podlážkou máte u většiny stanů možnost postavit jej v tzv. módu Fast Fly – jen přídavná podlážka s tropikem. Ne každý ji ale využije, a nám zde výrobci dávají možnost volby k dokoupení.

Pokud sáhnete po tarpu, platě, celtě nebo jiném přístřeší bez podlážky, tak dost možná přemýšlíte, na čem si ustlat, abyste si nezašpinili vybavení, nebyli vystaveni zemní vlhkosti a nepropíchli svoji drahou karimatku. Tady musíme znovu doporučit extrémně univerzální podlážku Tyvek – seženete ji u nás ve verzi pro jednu nebo pro dvě osoby. Pokud by vám bílá barva Tyveku byla opravdu proti srsti, máme v nabídce taky o něco těžší, ale robustnější podlážku s kotvícími oky od Klymit ve dvou velikostech – Regular nebo Large.

V extrémní nouzi se pod větší podlážku také můžete schovat při dešťových přeháňkách, nebo pod ní na příhodných místech přespat. Samostatná podlážka, která není v konstrukci stanu přímo zabudovaná lze při poškození vždy snadno vyměnit a přizpůsobit požadavkům konkrétního treku.

Další články

Přejít na blog

×