07. 11. 2023

Nepromokavé ponožky

Petra Kovalčíková

Jednou ze základních vstupenek do světa ultralehkého vybavení je pro spoustu milovníků hor přechod z těžkých vysokých pohorek na lehké trailové boty. Po překonání počátečních obav zjistíte, že v lehkých a obratných botách určených na horské běhy ujdete mnohem delší vzdálenosti bez zbytečných otlaků a puchýřů. Jak se ale lehoučké maratonky popasují s dlouhými treky v dešti? Spoustu let příznivci ultralightu holt museli být tak trochu tvrďáci a povznést se na promočené a promrzlé nohy. S příchodem nepromokavých ponožek se ale naštěstí vše změnilo.

Nepromokavé ponožky jsou lehké a pohodlné ponožky opatřené membránou, která i přes vysokou voděodolnost nabízí rozumnou prodyšnost a během dlouhých pochodů v dešti, sněhu a nepřízni počasí ochrání vaše nohy před zbytečným promočením a prochladnutím. Z vašich oblíbených trailových bot se díky nim v mžiku stanou mnohem teplejší „pohorky“ a zvládnete se tak vydat mnohem dále a výš, než byste si troufli v běžných ponožkách.

Pohoda do nepohodlí

Vybírat můžete z obrovského sortimentu nepromokavých ponožek, kde každý model sedne na míru trochu jinému dobrodružství – na své si u nich přijdou nejen trekaři a thru-hikeři, ale i trailoví běžci či cyklisté. V naší nabídce jsme se rozhodli věřit domácímu výrobci membránových ponožek DexShell. Pokud si chcete výběr trochu urychlit, tak se zamyslete především nad podnebím a obdobím roku, ve kterém ponožky hodláte využívat. V létě si bohatě vystačíte s lehčími modely, které vám nohy zahřejí a ochrání před promočením v nečekaných přeháňkách a bouřkách na hřebenech hor. Naopak v chladnějších měsících roku byste měli raději volit hutnější kusy, jako je Dexshell Terrain Walking Ankle

Žádná membrána samozřejmě nezaručuje 100% nepromokavost a jinak tomu není ani u nepromokavých ponožek – mohou vám však zaručit mnohem vyšší komfort a poměrně spolehlivou ochranu vůči chladu v nečekaných sněhových přeháňkách a během dlouhých deštivých dnů, kterých na těch nejdelších trailech nikdy není nouze. Nepromokavé ponožky si rozhodně zamilují i cyklisté a příznivci bikepackingu, pro které promrzlé nohy bývají synonymem deště, podzimu a zimy.

Další články

Přejít na blog

×