07. 11. 2023

Karimatky

Petra Kovalčíková

Karimatka je často přehlížená, ale přitom zcela zásadní součást vybavení každého milovníka horských dobrodružství. Mnozí dlouho vybírají kvalitní spacák nebo quilt, ale přitom se snaží ušetřit na karimatce. To je ale zásadní chyba – kvalitní karimatka je tak důležitá, protože vás při spaní a odpočinku izoluje od země. Peří stlačené váhou těla totiž prakticky neizoluje, a tak by vám bez karimatky s dostatečným tepelným odporem byl k ničemu i ten nejnaducanější péřový spacák.

Od minima k luxusu

Pokud patříte mezi ostřílené zálesáky, na spaní jako v bavlnce si dvakrát nepotrpíte a jde vám především o rychlou přípravu nocoviště a spolehlivost na dlouhých trecích, tak vás jistě potěší, že v naší nabídce najdete ultralehké pěnové karimatky, mezi něž se řadí například léty prověřený model Therm-a-Rest Z Lite Sol, a které i přes svou minimální váhu nabízí skvělé izolační schopnosti a nezradí vás, ani když je ve spěchu rozložíte na ostrých kamenech. Pokud jste ale již vyzkoušeli lehké nafukovací karimatky, tak pravděpodobně máte jasno. Nafukovací karimatky mají po sbalení minimální rozměry a kromě nízké hmotnosti a skvělých izolačních vlastností se vám odmění naprosto bezkonkurenčním komfortem při spaní, které si nezadá s luxusním hotelem.

Výběr karimatky

Radami a tipy na výběr karimatky jsme se dopodrobna zabývali v článku Jak vybrat karimatku na trek a vícedenní přechody? na našem blogu. V základu je ale hlavní si rozmyslet, jaký typ karimatky je pro vás ten pravý – pěnová, samonafukovací nebo nafukovací (případně s jakým typem ventilku), a s tím spojené výhody a nevýhody. Důležitým ukazatelem je pak tepelný odpor (R) karimatky. Čím vyšší tepelný odpor, tím lépe karimatka izoluje. Taky teda bohužel platí, že s vyšším tepelným odporem se přirozeně zvyšuje i hmotnost karimatky. Na letní přechody hor pak většině hikerům postačí karimatka s hodnotou R okolo 2 (například ultralehká karimatka Therm-a-Rest NeoAir UberLite), do chladnějšího či proměnlivého počasí doporučujeme karimatky s odporem okolo 4 (například na dlouhých trecích oblíbená Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT), pro vysokohorské expedice a spaní na sněhu se obecně doporučují karimatky s R-hodnotou alespoň 6 (z našeho výběru to splňuje například Sea To Summit Ether Light XT Extreme Insulated). V zimě na sněhu je také velmi účinné kombinovat nafukovací karimatku s pěnovou pod ní.

Další články

Přejít na blog

×