Nepromokavé ponožky – na co se hodí a jak vybrat ty správné?

Pokud jste už pohorky posadili na hřebík a stejně jako my fandíte spíše lehké obuvi bez membrány, budou se vám nepromokavé ponožky hodit. Výhody lehké prodyšné boty si budete užívat 90 % času – díky nízké hmotnosti se zbytečně nevysilujete, bota je mnohem měkčí a tak se lépe přizpůsobí, noha vám krásně dýchá a boty rychle schnou. Ve zbylých 10 % ale nastanou momenty, kdy byste si přáli na nohou něco robustnějšího, teplejšího, něco, co prostě nepromokne. A právě tady je prostor pro nepromokavé ponožky.

Číst dále

Testováno: batoh Montane Trailblazer 30

Začátkem minulého roku Montane představil novou řadu batohů Trailblazer, která už mnohem více zapadá do jejich stylu #furtherfaster. Batohy cílí na jedince, kteří se rádi pohybují v terénu svižnějším tempem a potřebují mít vše neustále pěkně po ruce. To nás přirozeně hned zaujalo. Batohy vyšly rovnou ve třech verzích v 44, 30 a 18 litrovém…

Číst dále

Přes 6000 km po evropských trecích. S Markétou Dobešovou o dálkových přechodech

Markéta Dobešová je profesionální muzikantkou a první houslistkou orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni. Nenechte se ale zmást jejím povoláním a drobnou postavou, když má volno, nejraději nahodí batoh a zamíří do přírody, ať už na pár dní, nebo na týdny. Je také autorem turistického průvodce Krušnohorský kvérunk, který vůbec jako první stanovuje trasu pro pěší přechod Krušných hor. Společný rozhovor jsme chtěli původně zaměřit na její cestu z Osla do Trondheimu, když jsme ale zjistili, že za posledních 6 let nachodila po evropských trecích přibližně 6000 kilometrů, rozhodli jsme se změnit téma přímo na dálkový treking.

Číst dále

7 tipů jak si lépe užít PCT section hike

Nejlepší svatební cesta, jakou si lze představit, je alespoň zčásti ujít Pacific Crest Trail (PCT). Přesně to jsme letos v létě udělali s mým novopečeným manželem Vojtou a v červenci vyrazili ze severu Oregonu dolů do Kalifornie. Článků o PCT najdete v češtině i angličtině spoustu, a tak jsem se rozhodla zaměřit se na spaní, protože je to možná ta nejdůležitější součást celého hiku. Tady je několik tipů, které vám můžou pomoci se na spaní lépe připravit. Předem avizuji, že jsme neprošli silné sněhové vánice, ovšem pro ty, kdo se chystají na pouze úsek cesty anebo se chtějí dozvědět víc o tom, jak to chodí v Oregonu nebo Kalifornii v létě, to mohou být užitečné rady.

Číst dále

Kluci z Moravy na PCT 2019 – rozhovor po 2400 kilometrech

V dubnu 2019 vyrazil Martin a Kuba na Pacific Crest Trail, 4270 kilometrů dlouhý dálkový trail z Mexika do Kanady. Před pár dny opustili Californii a vstoupili do státu Oregon. V polovině srpna tak už mají větší polovinu zase sebou. Jaká byla ale vůbec jejich motivace vyrazit? Jak se připravovali? Co jim na trailu přidělává nejvíce vrásek a jak to společně zvládají? To vše se dočtete v našem rozhovoru.

Číst dále

Jak vybrat karimatku na trek a vícedenní přechody?

Karimatka a spacák jsou klíčovými prvky spacího systému. Při jejich výběru se oplatí rozložit svou pozornost rovnoměrně, každý totiž plní úplně odlišnou funkci. Zatímco spacák vás chrání před chladným vzduchem, karimatka tvoří bariéru mezi vámi a tvrdou a studenou zemí. Pokud plánujete výlety v blízkosti bodu mrazu, měli byste si na výběru karimatky dát skutečně záležet. Ani s lepším spacákem už nedožene to, co chybí mizerné karimatce.

Číst dále

6 rad jak vybrat spacák na trek a vícedenní přechody

Není nic lepšího než hřejivý spacák, do kterého se můžete po náročném dni zachumlat a dobít baterky na další den. Výběru spacáku se oplatí věnovat trochu více času než při nákupu hrnce nebo nožíku. Jednak je to větší investice, a jednak se při nevhodném výběru vystavujete většímu riziku nebo alespoň nepohodlí. Abyste se trefili hned na…

Číst dále

Recenze: spacák Cumulus Lite Line 400 na 2 měsíčním putování Patagonií

Na přelomu podzim/zima 2018 jsme se s přítelkyní rozhodli vyrazit na dvouměsíční putování do Chile a Argentiny, lákala nás především příroda Patagonie. Výbavu jsme do té doby byli zvyklí řešit klasickým stylem: vždy mít nějaké věci navíc, kdyby náhodou byla zima nebo “pro jistotu”, což znamenalo nosit 20-25 kg na zádech. Tentokrát bylo v plánu…

Číst dále

Není peří jako peří. Vše, co o něm potřebujete vědět

Ještě před 150 lety byste se na mrazivou expedici vybavili těžkou kožešinu. Že bychom si v té době nebyli vědomi skvělé tepelně izolační schopnosti peří? Neměli dostupné látky nebo technologie pro jeho zpracování? Peří dnes patří k nejlepším tepelným izolantům pro lůžkoviny a oděvy. Dokonce jsme to dotáhli tak daleko, že na jeho kultivaci a…

Číst dále

The Corfu Trail – 220 km po písečných dunách a olivových hájích

Korfu, ostrov, který většina českých průvodců nazývá smaragdem Středozemí či zeleným ostrovem vyhlášených pláží. Možná proto jej považujete za čistě „válecí“ destinaci. To ale není úplně tak pravda. Na ostrově leží taky oficiální trail dlouhý 220 km. Jiří Čapka se rozhodl, že na něj vydá a Korfu si zažije po svém.

Číst dále

Ztratit se a zase najít: Rozhovor s Hanou Bílkovou o Svatojakubské pouti

V roce 2016 poprvé okusila pěší pouť. Minulý rok chtěla zažít něco podobného, ale v trochu větším měřítku. A tak dala výpověď, prodala vše, co měla a vydala se na 3500 km dlouho pouť z prahu svého domova. Cesta ji otevřela srdce a úplně změnila pohled na sebe a okolní svět

Číst dále

Rozhovor s Petrem Janem Juračkou, o fototechnice, dronech a výbavě na cestách

Petr už za svůj život stihl kde co. Vylézt do třetiny K2 s dronem, napsat několik mezinárodních vědeckých publikací, nebo třeba přejít část Grónska pěšky. Nás zajímalo, jak to vše zvládá, když se dnes bez foťáku a drona prakticky nehne. Kolik si toho s sebou nese, v čem se musí uskromnit a co na jeho bláznivé výzvy říká rodina.

Číst dále

Napříč Islandem: Přípravy – Část 2.

V první části jsem prošel plánování trasy, navigaci a zásobování. Teď naše celkové přípravy dotáhnu dalšími třemi důležitými – místními podmínkami, jídelníčkem a výběrem výbavy. Vyrazit na přechod Islandu vnitrozemím bez dobré přípravy, je prostě blbost.

Číst dále

Cumulus LiteLine 400 a Quilt 450 na přechodu Islandu

Naše staré spacáky už byly vhodné tak akorát na pár denní přechody Beskyd či výpravy autem, na delší přechody ale absolutně nedostatečné. Potřebovali jsme něco menšího, lehčího a výkonnějšího. Po dlouhém zvažování nakonec padla volba na polskou značku Cumulus. Jak se nám naše nové modely osvědčily v islandských podmínkách?

Číst dále

Napříč Islandem : Přípravy – Část 1.

Přechod Islandu je rozhodně dobrodružství, které stojí za to. Vyhnete se davům turistů a zažijete Island, jako nikdo jiný. Bez dobré přípravy to ale nejde. Přečtěte si, jak jsme se na 400 km přechod z jihu na sever připravovali my!

Číst dále

První pohled na Tarp-Poncho od Sea To Summit

Tarp Pocho má v cestování na lehko své právoplatné místo. V jednom malém balíčku dostanete pláštěnku, ochranu na batoh a střechu nad hlavou. Ultra-Sil15D Nano Tarp Poncho od Sea to Summit váží 193 gramů a doslova padne do dlaně, jak si vedlo při prvních testech v terénu?

Číst dále

12 Tipů jak se jednoduše zbavit zbytečné zátěže

Základní praktiky cestování na lehko shrnuty ve 12 praktických tipech naservírované přímo na talíři. Pokud se budete řídit aspoň polovinou z nich, srazíte hmotnost svého batohu klidně o pár kilo.

Číst dále

Jak se stravovat na cestách jednoduše a efektivně?

Bez pořádného jídla prostě nejedeme a na dlouhém treku to platí dvojnásob. Jídlo bude vždy tvořit velkou část hmotnosti a objemu batohu na našich cestách. Volbou vhodného se dá ušetřit pěkných pár stovek gramů, proto se vyplatí vědět, které jídlo se na cestách vyplatí.

Číst dále

Slámka, vychytávka v podobě malého cestovního balení

Úplně normální slámka může posloužit jako malé cestovní balení (kapsle). Levná a lehká varianta jak s sebou vozit jen takové množství koření, pasty, vitamínů apod., jaké je zrovna potřeba. Jak na to?

Číst dále