18. 06. 2019

6 rad jak vybrat spacák na trek a vícedenní přechody

David Czempka

Není nic lepšího než hřejivý spacák, do kterého se můžete po náročném dni zachumlat a dobít baterky na další den. Výběru spacáku se oplatí věnovat trochu více času než při nákupu hrnce nebo nožíku. Jednak je to větší investice, a jednak se při nevhodném výběru vystavujete většímu riziku nebo alespoň nepohodlí. Abyste se trefili hned na první dobrou a nestrávili u toho týdny, sepsali jsme pro vás to nejdůležitější ohledně výběru spacáku do šesti bodů.

1

Kdy a kde budete spacák nejčastěji používat?

Při letních přechodech Beskyd nebo podzimních cestách do Tater? Podle ročního období, lokality a nadmořské výšky se odvíjí teploty, ve kterých vás spacák musí udržet v pohodlí a teple. Ujasněte si, jaké výlety budete se spacákem nejčastěji podnikat. Pokud o teplotách v horách nemáte přehled, můžete si pomoct daty z Českého nebo Slovenského hydrometeorologického ústavu nebo norského yr.no (v záložce statistiky). Zjistíte, že třeba na Lysé hoře (1321 m.n.m.) byla v červenci v roce 2018 průměrná minimální teplota 10° C. Od toho si pak můžete odvodit, že váš letní spacák by měl mít komfortní teplotu okolo 10 °C.

Spacáky lze podle sezóny použití rozdělit do třech základních kategorií: letní, třísezónní a zimní (čtyřsezónní). Většina lidí zvolí nejuniverzálnější třísezónní spacák, pokryjí s ním totiž největší část roku (jaro až podzim). Pokud se rozhodnete pro více spacáků, dobře se doplňuje kombinace letní a zimní.

2

Co znamenají jednotlivé teploty u spacáků?

I když jsou samotné spacáky označeny sezónním použitím, je lepší vybírat podle teplotního rozsahu, který nám řekne mnohem více. Většina spacáků vyráběných v Evropě jsou hodnocené podle jedné normy (do roku 2016 EN 13537, teď EN 23537-1), což nám umožňuje srovnávat produkty různých značek.

Použití normy ale není dané zákonem a je na samotných výrobcích, zda se jí budou řídit nebo zvolí jinou metriku. Proto pokud se Vám u některých spacáků zdají jednotlivé teploty vzhledem k hmotnosti výplně či jiným parametrů nesmyslné, podívejte se, podle jaké normy byly parametry určeny.

Většinou jsou uváděny tři teploty – komfort, limit a extrém. Pro správný výběr je důležité vědět, co jednotlivé teploty vlastně znamenají.

Komfortní teplota – spodní teplota, při které leží žena v uvolněné poloze (např. na zádech), je v tepelné rovnováze a nepociťuje chlad

Limitní teplota – spodní teplota, při které leží muž ve skrčené poloze, je v tepelné rovnováze a nepociťuje chlad

Extrémní teplota – teplota, při které už hrozí poškození zdraví podchlazením

Stanovení teplot normou probíhá na vyhřívané figuríně oblečené ve standardizovaném oděvu. V testech se uvažuje se ”standardním mužem” (25 let, hmotnost 73 kg, výška 173 cm) a ”standardní ženou” (25 let, hmotnost 60 kg, výška 160 cm).

Pří výběru určitě nezapomeňte připočíst své vlastní zkušenosti se snášením chladu. Jste zimomřivý nebo teplý spáč? Jste na tom lépe než žena či muž, se kterou uvažuje norma při stanovení teplot?

Všeobecně by se to dalo shrnout takto: ženy se budou řídit spíše komfortní teplotou, pánové teplotou někde mezi komfortem a limitem, no a odolní borci a borkyně klidně koukají na limit.

3

Hmotnost a sbalitelnost

Celková hmotnost spacáku a objem po sbalení se odvíjí především od jeho náplně a látky.

Náplň může být z přírodních (peří) nebo syntetických materiálů. Oba mají své pro a proti, pojďme si to shrnout. Syntetické náplně jsou výrazně levnější, vyžadují minimální péči a hřejí i vlhké. Peří zase vede v oblasti nízké hmotnosti, skladnosti a tepelného komfortu. Další podstatnou výhodou peří je dlouhá životnost.

Pokud vybíráte spacák, který si ponesete v batohu či povezete v brašně, budete chtít, aby vám za co nejmenší hmotnost a objem nabídl co nejlepší hřejivost. V tomto případě určitě sáhněte po péřovém spacáku. Pokud vedle sebe postavíte péřový a syntetický spacák o stejném tepelném komfortu, spacák s peřím může být klidně i 4x lehčí a menší.

Spacák Cumulus X-Lite 200 s celkovou hmotností 350 gramů, s komfortem v 4°C, který po sbalení vejde do dlaně.

Peří může být různého druhu a kvality, podle toho se odvíjí výsledné vlastnosti spacáku. Chce-li do toho témata zabřednout hlouběji, omrkněte náš článek – není peří jako peří. Jinak vám postačí vědět pár základních informací.

Cuin (plnivost) se dá laicky označit jako nadýchanost peří. Čím vyšší hodnota, tím kvalitnější je peří. Spacák s vysokou plnivostí bude skladnější a lehčí.

Nejčastěji se setkáme s peřím kachním nebo husím. Husí peří je na tom co se týče tepelně izolačních vlastností lépe. Kachní peří je zase levnější.

Poměr prachového peří k malým pírkům. Prachové peří zajišťuje izolační schopnosti, zatímco malá pírka pomáhají lepšímu vyplnění prostoru v komorách. Ideální poměr je okolo 90/10 a 95/5.

Látka spacáku to nemá jednoduché, musí vyhovovat řadě kritérií: dobrá prodyšnost, sbalitelnost, odolnost a nízká hmotnost. Zároveň musí vzdorovat malým pírkům tlačících se ze spacáku ven a být příjemná na dotek. Jedny z nejpoužívanějších látek na světe vyrábí značky Pertex a Toray.

4

Užitečné detaily a vychytávky spacáků

Každý výrobce se snaží přijít s něčím malým či velkým, co uživatelé ocení a co ho odliší od konkurence. Vypsali jsme pár vychytávek spacáků, z kterých budete mít extra radost.

Možnost spojení dvou spacáků
Pokud si pořídíte dva spacáky s opačnými zipy (pravý a levý), můžete je spojit a vytvořit tak spacák pro dvě osoby. Tohle oceníte při cestování s vaší drahou polovičkou.

Poloautomatický zip
Umožňuje rozevírání spacáku pouhým taháním za látku. Zároveň zabraňuje rozjíždění zipu v průběhu spánku. Touto vychytávkou disponují spacáky Patizon.

Krycí komora za zipem
Oblast zipu je náchylná na úniky tepla. Umístěním komory naplněné peřím za zip se tepelným ztrátám zabrání.

Zip, který se nezasekává v látce
Není nic otravnějšího, než neustálé vytahování zaseknuté látky ze zipu. Vsaďte se, že příště až budete urgentně potřebovat na malou, zip se zasekne. Ujistěte se, že váš spacák má krycí légu nebo jinou úpravu proti zasekávání jezdce.

Anatomická kapuce
Kapuci, která bez většího stahování pečlivě obepne vaši hlavu, oceníte především u třísezónních a zimních spacáků.

Vnitřní kapsa
Hodí se na uchování předmětů, které chcete mít při spaní vždy po ruce (doklady, mobil, špunty do uší), nebo které chcete chránit před mrazem (vodní filtr, baterie).

5

Konstrukce a rozměry spacáku

U spacáků do chladnějších podmínek je důležitá i samotná konstrukce komor. Švy jsou totiž ideálním místem pro úniky tepla. Vychytanějšími konstrukcemi komor, které omezují vznik chladných míst jsou trapézové komory nebo Z-komory.

Především u zimních spacáků je dobré myslet na to, zda budu do spacáku umisťovat další věci jako láhev s vodou kvůli zamrznutí nebo oblečení, které chci dosušit. Podle toho je potřeba zvolit spacák o pár centimetrů delší než je moje tělesná výška.

Někteří výrobci umožňují volbu, na které straně bude zip. Spacák rozepínáte vzdálenější rukou. Pro praváky je kvůli zručnosti vhodnější levý zip a pro leváky pravý zip.

Většina ultralehkých spacáků má mumiový tvar, který kopíruje křivky lidského těla. Díky tomu je snížena jejich celková hmotnost. Zároveň je v nich méně vzduchu, který si ke svému pohodlí musíte vlastním teplem ohřát. Je ale potřeba si dávat pozor na šířku spacáku v ramenou, moderní spacáky mají spíše užší střih.

U péřových spacáků je vhodné, když je vnější látka opatřena trvalou vodoodpudivou vrstvou DWR, která ochrání peří proti pár kapkám vody. Peří v přímém kontaktu s vodou ztrácí svoje izolační schopnosti, a proto doporučujeme spacák v batohu nosit vždy v nepromokavém vaku.

6

Doplňky ke spacákům

K některým spacákům jsou dodávány i další užitečné doplňky, které oceníte.

Cestovní skladovací vak – malý vak o daném objemu určený pro cestování

Kompresní vak – malý vak na cesty, který je navíc opatřen popruhy či jiným systémem, který umožní dalšího zmenšení objemu spacáku

Skladovací vak na doma – velký pytel určený pro skladování spacáku v domácích podmínkách

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×