1. Dobře plánujte

Zjistěte si, zda po cestě můžete doplnit zásoby jídla, vody či paliva. Koukněte na předpověď počasí. Přečtěte si článek o místu/trailu, kde hodláte vyrazit. Třeba něco můžete úplně nechat doma.


2. Všechno si zvažte

Každý předmět si zvažte a zapište do tabulky. Zjistíte v čem je největší problém a uděláte si přehled o tom, kolik co váží.


3. Používejte multifunkční vybavení

Ušetří spoustu místa a hlavně hmotnosti. Všeobecně by jedna věc neměla sloužit pouze k jednomu účelu. (tarp pončo = pláštěnka, celta, ochrana na batoh, trekové hole = stanové tyčky, multifunkční přípravky 3v1, spork = lžička a vidlička, )


4. Snižujte hmotnost každého předmětu

Odšroubujte, oddělejte nebo odstřihněte zbytečnosti. Zbavte se nepotřebných částí vybavení a upravte si jej dle potřeby.


5. Neberte si zbytečnosti

Opravdu potřebujete ten heavy multifunkční nůž s 20 cm dlouhou čepelí, s kterou byste skolili i grizzlyho? Tahání nadbytku oblečení, jídla a nesmyslného vybavení pramení ze strachu ze zimy, nekomfortu či hladu. Toho se můžete zbavit postupným získáváním zkušeností a dobrou přípravou.


6. Volte vhodnou obuv

Věděli jste, že snížením hmotnosti obuvi efektivněji snížíte svůj energetický výdej? Stejná zátěž nesená na nohou vyžaduje 4-6 x více energie než nesená na zádech. S lehkým batohem jsou pohorky potřeba opravdu výjimečně, zvolte spíše lehčí obuv. Navíc snížíte množství puchýřů, protože lehká bota dýchá mnohem lépe.


7. Zaměřte se na velkou trojku

Pokud se rozhodnete investovat do ultralehkého vybavení, zaměřte se na ty nejtěžší předměty, tam ušetříte nejvíce váhy. Do velké trojky patří batoh, stan a spací systém (spacák + karimatka).


8. Sdílejte hmotnost v týmu

Pokud vyrážíte ve skupině, domluvte se na společném vybavení a spravedlivě si jej rozdělte.


9. Vařte na ohni nebo vůbec

Vařte na ohni, nebo se na pár denních výletech omezte na studenou stravu. Pokud se bez teplého jídla neobejdete, pořiďte si ultralehkou variantu vařiče. Na krátké výlety se nejvíce vyplatí lihový vařič. Ten si můžete dokonce vyrobit vlastní (tady, tady). Pro své vybavení na vaření si vybírejte lehké materiály: titan, hliník.


10. Preferujte bohaté jídlo

Ve finále bude jídlo vždy tvořit největší podíl celkové hmotnosti batohu. I tady se dá ale vhodným výběrem pěkně ušetřit. Vybírejte si jídlo, které se jen tak nezkazí, je skladné, lehké, jednoduché na přípravu, výživné a kaloricky bohaté (vymrazovaná strava, oříšky, sušené ovoce, černá čokoláda, arašídové máslo, sušené maso, olivový olej, proteinové a ostatní tyčinky,…).


11. Používejte správné oblečení

Na své cesty si vybírejte oblečení z vhodných materiálů: syntetické materiály (lehké a rychloschnoucí), merino vlna (přírodní antibakteriální funkce, skvělý poměr hmotnost/výkon), peří (nejlepší tepelněizolační materiál). Správné volba oblečení Vám umožní vzít si méně kusů a je lehčí.


12. S hygienou to nepřehánějte

Dostatečná hygiena je pro Vás i okolí důležitá, ale nepřehánějte to. V základu si vystačíte s kartáčkem, pastou a šampónem. Velikost balení volte úměrné délce cesty.


Buďte kámoš s přírodou

Nezapomínejte, díky komu můžete podnikat všechno to dobrodružství. Respektujte přírodu. Používejte biologicky rozložitelné přípravky, a co jste si nadrobili, to si ukliďte!